Националният отбор на Йордания по футбол се класира за третия си четвъртфинал в историята на Купата на Азия след великолепен мач с Ирак.

Двете съседски страни в близкия Изток направиха истинско шоу, което завърши със сълзи за иракчаните, фаворити в този мач.

Йордания спечели с 3:2, след като до 95-ата минута изоставаше с 1:2 преди да вкара два гола за три минути.

Именно йорданците поведоха в края на първото полувреме с попадение на Язан Ал Наймат, който се възползва от груба грешка и се откъсна сам срещу вратаря преди да го преодолее.

През втората част обаче Ирак успя да направи обрат. Първо в 68-ата минута Саад Натик изравни резултата след удар с глава при изпълнение на ъглов удар. В 76-ата минута резултатът стана 2:1, когато се разписа голмайсторът на турнира Аймен Хюсеин. Това беше шестият му гол от началото на Купата на Азия.

Снимка: AP/БТА

Той обаче се превърна и в грешник, тъй като получи втори жълт картон заради радостта си след гола.

Това даде възможност на Йордания да натисне в последните минути, а те започнаха да правят пропуск след пропуск. До голяма степен това се дължеше и на вратаря на иракчаните Джалал Хашим.

Драмата дойде в 95-ата минута, когато Йордания все пак успя да изравни, когато при поредното спасяване на Хасим топката стигна до Язан Ал Араб и той вкара на празна врата.

Изглеждаше, че мачът отива към продължения, но още в следващата атака Йордания вкара отново след великолепно фалцово изпълнение на Низар Ал Рашдан.

Това е трети четвъртфинал за Йордания в турнира. Предишните дойдоха през 2004 и 2011 година, когато тимът отпадна след загуби съответно от Япония и Таджикистан.

Ирак, който е шампион в турнира през 2007 година, за втори пореден турнир отпада в осминафиналите, като преди 4 години това се случи след загуба от бъдещия шампион Катар.

Сега на четвъртфиналите Йордания ще играе с Таджикистан.