Манчестър Сити спечели шестата си титла в Англия и четвъртата в ерата на Висшата лига.

"Гражданите" на Пеп Гуардиола победиха Брайтън с 4:1 като гост и завоюваха трофея във втора поредна година, преборвайки Ливърпул в страхотна битка, която бе налице от август насам.

Сити събра 98 точки и остана с една пред мърсисайдци, които в 30-та поредна година не печелят първенството. Хората на Юрген Клоп записват рекорд за най- много точки на вицешампион със своите 97, но това едва ли служи за утешение.

Драма в последния кръг имаше само в първия половин час, в който Сити се затрудняваше заради нервното напрежение, а Ливърпул поведе рано в своя мач.

Шампионите допуснаха първия гол при визитата си на Брайтън, но реагираха светкавично и водеха още на почивката, за да не оставят нищо на случайността. Те имат шанс за домашен требъл, ако спечелят финала за Купата на ФА, където ще излязат срещу Уотфорд. Вече спечелиха Купата на Лигата по-рано през сезона. Завоюваха титлата след 14 поредни победи в края на шампионата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Глен Мъри вкара за "чайките" след изпълнение на ъглов удар в 27-та минута, но само около 60 секунди по-късно Серхио Агуеро изравни. В 38-та минута отново след корнер Еймерик Лапорт направи пълен обрата.

През втората част Сити игра със спокойствие и вкара още две попадения, които бяха много красиви. Рияд Марез се разписа в 63-та минута с фантастично изпълнение от границата на наказателното поле, а Илкай Гюндоган от пряк свободен удар в 72-та минута направи 4:1.

Ливърпул също взе своето при домакинството си на Уулвърхямптън, побеждавайки го с 2:0. Садио Мане, който ще остави най-силния си сезон в кариерата досега, се разписа още в 17-та минута след центриране от фланга на Александър-Арнолд.

Последва греда на Глен Дохърти от "вълците" и голям пропуск на Дивок Ориги през втората част. В 81-та минута Садио Мане вкара втория си гол, разписвайки се с глава. В момента на подаването имаше засада.

Настроението завладя "Анфийлд", но новините за попаденията на Сити идваха бързо и постепенно го разваляха. Мърсисадци могат да са горди от страхотния си сезон в първенството, но титлата отново отива другаде.

За тях остава надеждата, че Шампионската лига ще бъде спечелена при успех над Тотнъм на финала в Мадрид.