Лионел Меси се развихри и донесе победата на Барселона над Ейбар с 5:0 у дома в 25-ия кръг на Ла Лига.

Геният от Росарио вкара четири гола, сред които своя хеттрик №54 в кариерата, с което се доближава до Кристиано Роналдо, който има 56 бройки по този показател. Това бе трети хеттрик на Лео през сезона в първенството, като преди това негова жертва станаха още Селта (4:1) и Майорка (5:2).

Откриващите три гола на Меси паднаха през първата част в рамките на 26 минути, а два от тях бяха много красиви и напомниха за най-добрата форма на аржентинеца, който обича да слаломира между защитници. В края добави още един, а време имаше и за Артур да оформи крайното 5:0. Освен това новото попълнение в атаката на домакините Мартин Брайтуайт направи дебют, като влезе на мястото на Антоан Гризман в 72-ата минута.

Убедителното представяне на Барселона при Кике Сетиен бе рядкост напоследък - трудни победи над Бетис и Хетафе след загубата от Атлетик (Билбао). Днес обаче каталунците не оставиха съмнение в превъзходството си. Двубоят бе добра загрявка за предстоящото гостуване на Наполи в осминафиналите на Шампионска лига.

Меси започна рецитала си в 14-ата минута, когато падна и най-красивото му попадение. Рактичи му подаде и аржентинецът мина на парад между двама бранители и изпревари трети преди да прати топката покрай сръбския вратар Марко Димитрович.

Вторият гол на аржентинеца стана факт в 37-ата минута, като той бе почти идентичен. Меси получи пред наказателното поле и отново мина около трима, но този път реализира от по-малък ъгъл за 2:0.

Само три минути по-късно стана ясно, че Меси е обречен да направи хеттрик днес. В ситуация трима срещу един той реши да подава, но защитник му "асистира" с неточно докосване и аржентинецът от лесна позиция направи 3:0.

Головете донесоха спокойствие на каталунците и през втората част те намалиха темпото. Един гол на Ейбар бе отменен и два за Барселона, но като цяло възможностите за попадения бяха по-малко и изглеждаше, че мачът се доиграва.

Само че в края Барса удари още два пъти. Първо Меси се разходи около гол линията, за да мине покрай двама защитници и вратаря, а след това Артур вкара след добра работа на Брайтуайт, чийто удар бе спасен.

Така Барселона вече има 55 точки и поне временно излиза на върха на таблицата с две пред Реал (Мадрид). За "белия балет" тази вечер предстои гостуване на 13-ия Леванте. Ейбар е 17-и с 24 точки, на две от опасната зона.