Националният отбор на Канада направи огромна крачка към така мечтаното учстие на Световното първенство по футбол.

"Кленовите листа" спечелиха с 2:0 дербито срещу САЩ и четири кръга преди края на квалификации, дръпнаха напред в квалификационната група.

Канадците има 22 точки от 10 мача, като все още нямат загуба и на теория трябва да спечелят два от следващите си четири мача, за да си осигурият билетите за второто Световно първенство в своята история след участието през 1986-а.

Резултатът още в седмата минута на мача откри нападателят на Бешикташ - Кайл Ларин, който бе изведен на отлична позиция и изведе канадците напред.

Отличен мач на вратата на "Кленовите листа" направи бившият страж на Лудогорец - Милан Борян, който спаси няколко добри ситуации, а в последните секунди на мача Сам Адекугбе оформи крайното 2:0.

Така Канада е близо до голямата си цел, докато двата футболни гранда на континента - САЩ и Мексико, ще трябва да се потрудят за мястото си на Мондиала.

Снимка: АР/БТА

САЩ има 18 точки, с четири по-малко от канадците, като със същия актив на третото място е и Мексико, който тази нощ направи домакинска издънка и завърши наравно 0:0 с Коста Рика.

Все пак второто и третото място, на което се намират САЩ и Мексико също дават право на директно участие на Мондиала, но само на точка зад тях е отборът на Панама.

Панамците постигнаха драматичен домакински успех с 3:2 над Ямайка, като мечтаят за втори пореден път да шокират някой от фаворитите и да участват на Мондиала. Преди четири години те бяха отборът, който взе директна квота за Русия за сметка на САЩ.

Ето и класирането в групата четири кръга преди края, като първите три тима се класират директно, четвъртият ще играе бараж с представителя на Океания:

1. Канада (22т.) 2. САЩ (18т.) 3. Мексико (18т.) 4. Панама (17т.) 5. Коста Рика (13т.) 6. Ел Салвадор (9т.) 7. Ямайка (7т.) 8. Хондурас (3т.)