Националният тим на Катар спечели историческа първа Купа на Азия в историята си.

Катарците спечелиха финала срещу Япония с 3:1 и завоюваха най-значимият трофей на континента, на провелото се в Обединените арабски емирства първенство.

Домакинът на Мондиал 2022 грабна трофея след тотална доминация през целия турнир. Катар спечели и седемте си мача, а головата разлика на арабската страна бе 19:1.

Резултатът в днешния финал бе открит след едва 12 минути игра.

Голмайсторът на първенството Алмоез Али получи топката с гръб към вратата, нагласи си я и с красива задна ножица изведе Катар напред.

Опасните контраатаки на катарците отново дадоха резултат в 27-ата минута, когато Абделазиз Хатим удвои с красив удар.

От този момент инициативата бе изцяло в ръцете на японците, но те трудно успяваха да пробият защитата на Катар.

Това все пак се случи в 69-ата минута, когато Такуми Минамино върна едно попадение.

Япония хвърли всички сили в търсене на изравняване, което отвори доста пространства в отбраната им. Катар се възползва от това и след изпълнение на корнер, топката се отби от ръката на Мая Йошида и съдията отсъди дузпа.

Акрам Афиф се нагърби с изпълнението и отбеляза, за да оформи крайният резултат и да подпечата победата на Катар.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos