Фрайбург спечели историческа победа в турнира за Купата на Германия, след като победи Хамбургер с 3:1 на полуфинал. Така скромният отбор се класира на финал за този трофей за първи път в историята си.

Това е приказка, която чака своя щастлив край. "Бразилците от Брайсгау", както наричат в Германия този отбор, никога не са печелили значим трофей за 118 години съществуване.

Победата доближи Фрайбург до прекъсването на "сушата". На 21 май в Берлин е мачът за купата, като съперникът ще бъде определен тази вечер в другата полуфинална двойка между РБ Лайпциг и Унион Берлин (21,45 ч, Диема спорт 3).

Фрайбург не е точно "клуб-джудже", той е редовен участник в Бундеслигата, но най-често стои заклещен в средата на таблицата.

Не е изпадал от елита от 7 години. В момента, освен че се стяга за финала в Купата на Германия, е на ръба и на историческо участие в Шампионската лига - пети в класирането, само на точка от четвъртия Леверкузен.

Редица известни играчи са преминали през редиците на Фрайбур, като например дългогодишния селекционер и световен шампион с Бундестима Йоаким Льов, националите Матиас Гинтер, Себастиан Кел, звездите от други страни като Ален Сутер, Леван Кобиашвили, Чалхан Суюнджу...

Също в този клуб Левски продаде направилия фурор у нас нападател Гара Дембеле.

Embed from Getty Images

"Ерата Финке" е нарицателна за духа на Фрайбург, където треньорите получават доверие и достатъчно време, за да свършат работа. През 1991 година Фолкер Финке поема отбора и остава начело цели 16 години, като по този начин се превръща в немския клубен треньор с най-дълъг стаж в историята. Под негово ръководство Фрайбург постига едно от най-големите постижение в историята си. През сезон 1994-1995 тимът завършва на 3-то място в Бундеслигата, като се класира за Купата на УЕФА.

От 2011-а наставник е Кристиан Щрайх, също получил "безкрайно много време". Той класира отбора на 7-о място през сезон 2016-17 г. и връща Фрайбург на европейската сцена. Тимът стигна дори до груповата фаза на Лига Европа.

През настоящия сезон отборът на Щрайх постига целите си отново без голям трансферен бюджет и присъствието на звезди, какъвто е и стилът на клуба.

Водещата фигура е Винченцо Грифо, който има 12 гола през сезона (8 в първенството, 4 в турнира за купата).

Сега пред този отбор има исторически шанс да донесе първа купа в 118-годишната история за Фрайбург.