Манчестър Сити и Ливърпул сътвориха поредното страхотно дерби помежду си, в първия мач на клубно ниво от топ калибър след края на Мондиала в Катар.

Двата тима, които безспорно са водещите в Англия за последните няколко сезона, се изправиха в мач от Купата на лигата, който Манчестър Сити спечели с 3:2.

По този начин "гражданите" детронираха актуалния носител на трофея, а макар този турнир да е с етикет на най-незначителния на Острова, то тези два тима са неизменните победители в него през последните пет сезона.

Заради дългата пауза въпросителните около този мач бяха много. Половината играчи на терена бяха такива, които се завръщат от Катар - различен климат, различна обстановка, различна тръпка. Другата част играчи пък бяха такива, които в последния месец просто тренираха, без да играят официални мачове.

Но дербито не разочарова. Зрелището и темпото бяха на нивото, което сме свикнали да гледаме между тези два тима, а победата на Сити прекъсна серия от пет поредни мача във всички турнири, в които "гражданите" не успяха да надвият момчетата на Клоп.

След две ремита и три поредни порацения, Сити най-сетне се озова от страната на победителите, при това в страхотен за гледане мач.

Резултатът бе открит още в 10-ата минута, когато гладният за футбол Ерлинг Холнад, който изгледа Мондиала по телевизията, поднови клубния футбол във формата, в която бе и преди паузата. Той получи центриране от обичайния заподозрян - Кевин Де Бройне, като с атрактивен удар успя да отбелеци за 1:0.

Ливърпул обаче успя да изравни десет минути по-късно чрез Фабио Карвальо, а до края на полувремето бе истински късмет, че мърсисайдци не водеха, а големият грешник се казваше Дарвин Нуньес.

Втората част започна вихрено, като в рамките на по-малко от минута видяхме две попадения, по едно във всяка от вратите.

Първото бе в тази на Ливърпул, когато Рияд Марез по прекрасен начин още с овладяването на топката се освободи от бранител и си изработи шанс за удар, от който не сбърка. Но още със следващата атака Ливърпул изравни за 2:2, като този път Дарвин Нуньес се справи отлично в ситуацията и предостави топката на Мохамед Салах, който нямаше проблем да вкара в празната врата.

Решителният миг в тази среща дойде в 58-ата минута, когато Нейтън Аке с глава се разписа за 3:2, а това остана крайният резултат.

До края имаше достатъчно положения за още голове, както нерви и сблъсъци, претенции на Ливърпул за дузпа, но в крайна сметка Сити удържа и ще бъде част от четвъртфиналите на турнира.

Там са още отборите на Манчестър Юнайтед, Лестър, Уулвърхемптън, Саутхемптън, Нюкасъл, Нотингам Форест и Чарлтън.

Снимка: Getty images