Кошмарната серия на Арсенал от седем мача без победа във Висшата лига най-сетне приключи. “Артилеристите” спечелиха лондонското дерби с Челси, шокирайки “сините” с 3:1, за да се поздравят с първия си успех от близо два месеца насам - за последно те бяха взели три точки в първенството на 1 ноември при гостуването си на Манчестър Юнайтед.

За съперника пък това бе трета загуба в последните четири шампионатни мача, а треньорът на Арсенал Микел Артета взе глътка въздух навръх първата годишнина откакто е начело на отбора.

Домакините натиснаха съперника от самото начало, като напълно доминираха в първите минути на двубоя, в които всичко се развиваше в половината на Челси. Противно на развитието на двубоя, първата опасност бе на сметката на Челси - Мейсън Маунт стреля покрай гредата от пряк свободен удар след почти четвърт час футбол.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Гостите се съвзеха и от своя страна тръгнаха напред, но само за да получат гол в 30-ата минута. Киърън Тиърни бе съборен в наказателното поле от Джеймс, а Александър Лаказет хладнокръвно прати топката в обратната на Менди посока за 1:0. Последният играч, реализирал дузпа за “топчиите” в дербито с този съперник бе Жилберто Силва през… 2007 година.

Минута преди почивката Арсенал поведе с 2:0, след като Гранит Джака реализира дебютния си гол за сезона - същински шедьовър от пряк свободен удар с левия крак, като топката влетя неспасяемо във вратарския ъгъл.

Второто полувреме започна с натиск на Челси, който обаче така и не доведе до нещо съществено пред вратата на Лено, а в 56-ата минута Букайо Сака вкара трети гол, който може да мине както за истински миг на гениалност, така и за лека случайност. Той прехвърли по изключителен начин Менди от около двадесет метра с външен фалц.

Сенегалският вратар на гостите направи няколко наистина добри спасявания в оставащия малко повече от половин час, а пет минути преди края Челси все пак стигна до гол - Тами Ейбрахам вкара от няколко метра, като ситуацията бе прегледана от ВАР, за да се стигне до 3:1. Малко преди това пък Елнени нацели греда.

В 90-ата минута пък Мейсън Маунт спечели дузпа за “сините”, която обаче Жоржиньо пропусна - Лено спаси слабото му изпълнение.

Арсенал остава на четиринадесета позиция със 17 точки, докато градския им съперник е шести с осем повече.