Холандия победи Англия с 3:1 след продължение в полуфинална среща от Лигата на нациите.

Мачът в португалския град Гимараеш бе белязан от потресаващи действия на защитата на "Трите лъва", които донесоха попаденията на съперника след 1:1 в редовното време.

Така Холандия се класира за финала срещу Португалия, който е в неделя. Като цяло в днешния мач "лалетата" на Роналд Куман показаха по-агресивна игра в атака и заслужено триумфираха.

Гарет Саутгейт реши да не пуска титуляри участниците от финала в Шампионска лига и това се оказа правилно решение що се отнася до атаката. Рашфорд и Стърлинг свършиха достатъчно работа в предни позиции, но в защита действията бяха меко казано неубедителни.

Първите 20-25 минути бяха равностойни, но холандците отправиха два удара. Бергвайн и Депай стреляха по земя, но твърде слабо и Пикфорд спаси без проблем.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 30-ата минута Англия получи дузпа при една от по-сериозните си акции.

Матайс Де Лихт направи грешка при овладяването на топката и тя му бе взета от Рашфорд. Защитникът посегна и събори нападателя. Рашфорд застана зад бялата точка и нямаше проблеми да открие.

Отговорът на Холандия бе нов лесен удар за Пикфорд, този път отправен от Райън Бабел. Първата добра намеса на другата врата от страна на Силесен дойде в края на първото полувреме след шут на Фабиан Делф. Като цяло обаче истинските голови положения бяха твърде малко.

Англия започна по-добре втората част и получи страхотен шанс в 54-та минута. Джейдън Санчо след центриране стреля с глава от непосредствена близост, но топката се озова в ръцете на Силесен.

Последва натискът на холандците в търсене на изравняване. То сякаш заслужено се получи в 74-та минута. След центриране от корнер Де Лихт се реваншира за грешката си през първата част и стреля точно с глава. Бе изпуснат от Кайл Уокър и Джон Стоунс, като и двамата "опазваха" него.

След това натискът на домакините стана още по-голям. В 78-та минута Тони Ван де Беек получи хубава възможност след рикошет, но стреля твърде високо.

В 83-та минута Англия вкара гол, въпреки че отстъпваше игрово на терена. След страхотна атака Деле Али пусна извеждащ паш към Рахийм Стърлинг и последният реализира. Голът обаче бе отменен с помощта на ВАР, а повторенията показаха, че става дума най-много за пет сантиметра. Много тънка ситуация.

На другата врата Холандия поиска дузпа в следващата си атака, след като топката срещна ръката на Хари Магуайър. Съдиите в стаичката обаче решиха, че няма основание за наказателен удар и сякаш правилно.

Съдията даде седем минути добавено време заради забавянията и в него двата отбора опитаха да решат всичко. Най-опасен бе силен удар на Стърлинг, който прелетя над вратата.

В 97-та минута след началото на продълженията Холандия поведе по куриозен начин. Стоунс загуби топката с детинска грешка и тя се озова в Депай. Ударът му бе спасен от Пикфорд, а при добавката Промес я прати във вратата.

В 115-та минута англичаните направиха нова глупост. Рос Баркли подаде назад право към Депай, който с лекота асистира на Куинси Промес.