Манчестър Юнайтед стартира кошмарно сезона във Висшата лига - 1:3 у дома от Кристъл Палас в мач, който би трябвало да е в графата "задължителни" за отбор с амбиции за върха.

Гостите обаче използваха максимално колебанията в отбрана на фаворита, като изиграха блестящо тактически мача и са с две победи от първите си два двубоя. Юнайтед е с 0 т. само от една среща - тимът започва сезона със седмица по-късно заради по-дълга почивка след участието си в късните етапи на евротурнирите през август.

Такъв старт обаче не е бил в сценария.

Палас поведе в 7-мата минута с гол на Андрос Таунзънд, засякъл отблизо центриране на Джордан Аю. "Червените дяволи" отвърнаха с 2-3 далечни удара, но играта им в атака бе тромава и почти не стигаха до голови положения. Все пак в края на първото полувреме дойде ситуация, в която Юнайтед искаше дузпа - топката бе прехвърлена по посока на Пол Погба, който мина между двама играчи на гостите и падна.

Обувката му бе събута, като очевидно защитниците гледаха топката над главите им и не извършиха умишлено нарушение. Но контакт имаше. ВАР обаче прецени, че това не е дузпа.

Снимка: AP/БТА

След почивката Юнайтед уж вдигна оборотите, но по-опасни бяха положенията на гостите на контраатаки. Аю и Вилфрид Заха пропуснаха да удвоят, преди да дойде вторият спорен момент с участието на ВАР. В 69-ата минута реферът Мартин Аткинсън отиде да гледа монитора и даде дузпа за Палас заради игра с ръка на Виктор Линдельоф. Такава имаше, но и тук може да се спори, че напълно неумишлена.

Все пак - наказателен удар, който обаче Давид де Хеа спаси. Играта продължи още около минута, преди Аткинсън да я спре и да отсъди да се повтори изпълнението на дузпата, след като от стаята за ВАР му сигнализираха, че Де Хеа е напуснал голлинията с двата си крака преди удара. Пак спорове, забавяне... Така цели пет минути след ситуацията с играта с ръка на Линдельоф, Заха се засили и вкара за 0:2.

Резервата Дони ван де Беек - ново попълнение от Аякс, върна един гол след комедия от грешки в иначе желязната защита на гостите в 80-ата минута. Надеждите за обрат обаче рухнаха след нов кинжален удар на Заха в 84-ата минута. Бившият играч на Юнайтед наказа гранда в дома му и вгорчи старта на сезона за него.

Това е едва трети случай в ерата на Висшата лига, в който "червените дяволи" губят първия мач за сезона на свой терен. А Палас може да се гордее - в пет поредни мача в град Манчестър не губи! Три пъти си тръгна непобеден от този стадион и два пъти от дома на друг водещ тим - Сити.

По-рано днес в мач на новаците, Лийдс победи в драма Фулъм с 4:3 и затвърди реномето си на абсолютна атракция. На старта отборът на Марсело Биелса загуби със същия резултат от шампиона Ливърпул като гост в друго ярко зрелище.