Косово и България завършиха наравно 1:1 в европейска квалификация, която се игра в Прищина.

Родните национали във втори пореден мач трябва да се чувстват късметлии, тъй като бяха надиграни тотално от съперника и с играта си го накараха да изглежда като отбор от най-висока европейска класа.

Петър Хубчев избра напълно дефанзивна тактика и тя позволи на съперника да стигне до много голови положения, но липсата на класа пред гола и няколко спасявания на Николай Михайлов лишиха косоварите от победата.

Поведохме в първото полувреме чрез статично положение и отговорихме на агресията на надъхания съперник, който бе воден от пълен стадион в дебютния си официален мач в евроквалификации. Още тогава допуснахме твърде много ситуации пред нашата врата, а във второто полувреме тенденцията на домакинска доминация се засили стряскащо.

Косово си подаде топката 554 пъти, правеше по-малко грешки и стреляше три пъти повече. Владя топката в 62%, докато ние ограничавахме до действия в защита и опити с дълги подавания напред. Мачът е 12-и пореден за косоварите без загуба.

В деветата минута те направиха първия си голям пропуск. Милот Рашица бе изведен и изпревари за топката Николай Михайлов. Отправи топката към опразнената врата, но Антон Недялков се намеси блестящо и предотврати сигурен гол.

В последвалите моменти срещата много се изнерви и станахме свидетели на няколко груби сблъсъка между играчите на двата отбора. След един такъв Войвода от домакините и Недялков от гостите получиха картони.

В 35-та минута косоварите получиха втория си много добър шанс.  След грешка на Симеон Славчев топката бе отнета от Целина и последва негов удар, който бе спасен добре от стража Николай Михайлов.

Четири минути по-късно България удари от нищото. След центриране от корнер на Тодор Неделев, Васил Божиков засече с глава и прати топката в левия ъгъл на вратаря - 1:0.

В 42-та минута страничният съдия сътвори престъпление, след като отсъди смешна засада на Славчев, който се озоваваше сам срещу вратаря. Нашите заиграха много по-уверено.

Само че в ответната атака Михайлов отново се намеси перфектно след нов удар на Рашица. В продължението стражът пак трябваше да върши работа след удар с глава на Войвода, който обаче бе твърде слаб от иначе добра позиция.

В 52-та минута се откри добър шанс пред Кристиян Малинов, но ударът му по земя бе блокиран. Това бе един от малкото периоди, в които се настанихме в противниковото поле.

Секунди по-късно Косово по чудо не поведе. Удар на Муричи се отби в страничната греда, а последвалата добавка на Войвода бе блокирана с нова добра намеса на Недялков. Нашите имаха голяма доза късмет в ситуацията.

В 61-та минута Косово стигна до своя заслужен гол. Арбер Зенели с техничен удар хвана Михайлов в крачка за 1:1.

В края на мача Зенели от домакините можеше да ни попари от пряк свободен удар, но за щастие топката прелетя до гредата. В продължението пък Михайлов трябваше да прави ново спасяване срещу Рашица, подобно на това през първата част.

Натискът на Косово в крайна сметка не даде отражение в резултатата и нашите остават на второ място в групата с актив от две точки. Косово е трети с една точка и мач по-малко.

Следващият мач на националния ни отбор е гостуване на Чехия на 7 юни.