Уест Хем завоюва европейски трофей!

Английският тим спечели с 2:1 срещу Фиорентина във финала от Лига на конференциите, който се игра в Прага.

ВИДЕО С НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК>>>

Това е втора битка за евротрофей, която тимове от Италия губят само за седмица, след като Рома падна от Севиля в спора за трофея в Лига Европа. А големият сблъсък с италианско участие тепърва предстои - в събота Интер ще се опита да спре похода на Манчестър Сити към купата в Шампионската лига.

Радост и за треньора на Уест Хем Дейвид Мойс, който стана първият шотландец след сър Алекс Фъргюсън, който печели евротрофей.

Това е второ европейско отличие за Уест Хем. Клубът има във витрината си и трофея от КНК през 1965 година, когато надделява срещу Мюнхен 1860. "Чуковете" обаче не бяха печелили никаква купа от 1980 година, когато за последен път вдигат ФА Къп. Днешният триумф донесе на отбора и квота за Лига Европа през следващия сезон.

Getty Images

НАЧАЛО НА МАЧА:

Още в четвъртата минута от Фиорентина имаха претенции за дузпа. Николас Гонзалес се свлече в наказателното поле, след като бе закачен леко в лицето. Съдията обаче прецени, че няма никакъв шанс за 11-метров наказателен удар. А феновете на Уест Хем изсипаха върху превиващия се Гонзалес канонада от празни чаши.

В 13 минута капитанът на Уест Хем Деклан Райс отправи много опасен удар, но топката мина много близо до гредата. Това бе и първата добра възможност пред английския тим в мача.

След 25 минути игра голове нямаше, а двубоят изобилстваше от много здрави сблъсъци. Като английските фенове не пропускаха възможност да изпробват мерника си, замеряйки италианските играчи с различни предмети при всеки удобен случай.

Изключително равностоен финал, първият жълт картон дойде в 31-вата минута - получи го Бенрама от Уест Хем за грубо влизане на съперников играч.

А канонадата към терена логично доведе до инцидент! 30-годишният капитан на Фиорентина Бираги бе уцелен в главата с твърд предмет и шурна кръв. Той бе превързан, а реферът спре временно мача. Играчите на Уест Хем отидоха при феновете и ги помолиха да спрат с хулиганските изпълнения, за да може срещата да продължи. Със сигурност обаче този инцидент ще коства сериозно наказание за "чуковете".

В последната минута на първата част Фиорентина успя да прати топката в мрежата на Уест Хем. Попадението с глава на Лука Йович обаче бе отменено заради засада, а VAR системата потвърди, че решението на съдията е правилно.

Така двата тима се оттеглиха на почивката при равенство 0:0.

НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ

Първите 10 минути от втората част не предложиха нещо различно от до болка познатата продукция - здрави единоборства в центъра на терена, накъсване на играта с нарушения и липса на по-сериозни опасности пред двете врати.

В 57-ата минута Куаме пробва далечен изстрел за Фиорентина и уцели вратата, но вратарят на Уест Хем спаси без проблем. Все пак - за статистиката това бе първи точен удар за италианския тим в мача.

ГОЛ ЗА УЕСТ ХЕМ! В 62 минута след консултация с VAR "чуковете" получиха право да изпълнят дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Фиорентина. Зад топката застана алжирецът Бенрама, който не сбърка - 1:0 за английския тим.

1:1! Фиорентина отговори светкавично на предизвикателството. Джакомо Бонавентура получи топката в наказателното поле и през двама защитници се разписа. Чудесен гол за италианския тим.

След бързата размяна на голове и двата тима заиграха доста по-атрактивно, търсейки победата още в редовното време.

И когато всички очакваха продължения, Уест Хем нанесе втори удар. Джаред Боуен бе изведен зад защитата на Фиорентина и с много точен удар вкара за 2:1 в последната минута!

Фиорентина нямаше време за реакция и така купата пое към Англия.