Мохамед Салах изригна на Купата на Африка с гол и асистенция, за да донесе 2:0 на Египет срещу Демократична република Конго.

Победата осигури място на домакините на турнира в осминафиналите, а през нощта след нея Кайро не спа. Клаксони из улиците и шествия от доволни хора... Типична радост за тази луда по футбола страна.

Египетския Крал, както е наричан Салах от феновете на Ливърпул, е всъщност нещо като божество за сънародниците си, а играта му срещу конгоанците само спомогна статутът да е непоклатим.

Мо асистира за гола на Ахмед Елмохамади в 25-ата минута, като прати остро центриране отдясно в сърцето на отбраната на съперника. В 43-ата минута Салах довърши ДР Конго с изящен гол в близкия ъгъл, когато изглеждаше, че е затворен от защитника и няма как да стреля.

Пред 74 хиляди фанатични запалянковци, Египет удържа победата, въпреки че и съперникът имаше половин дузина ситуации за гол. ДР Конго удари и две греди. Салах изпусна още поне два пъти да увеличи аванса на домакините.

Те са на осминафинал, където се класира по-рано в сряда и Нигерия. Съперниците на двата тима още не са ясни.

В състава на домакините обаче гори скандал, след като селекционерът Хавиер Агире изгони от тима нападателя Амр Варда, който бе уличен, че е пращал скандални съобщения на популярния в Египет модел Мерхан Келер. Тя ги сподели онлайн в Туитър профила си и обвини футболиста в тормоз.

Федерацията реши на момента да изгони играча от Купата на Африка, но поиска мнението на мексиканския треньор. Той бе категоричен и Египет остава с 22-ма футболисти до края на турнира, вместо с пълна група от 23-ма.