Испания бе много близо до втора поредна срамна страница в историята си на световните първенства.

След издънката преди 4 години, Ла Роха бе на секунди от това да отпадне отново в груповата фаза, но късен гол с пета на Яго Аспас се оказа много важен за амбициите и гарантира напълно класирането напред.

Мачът с Мароко завърши 2:2, а паралелните новини от срещата между Португалия и Иран (1:1) направиха последните минути възможно най-инфарктните.

След цялата драма испанците завършиха на първа позиция в групата и ще играят осминафинал с Русия, но истинските победители са Мароко и Иран, които бяха близо да унижат иберийските футболни гиганти.

Ла Фурия игра комбинативно и доминираше събитията на срещата, но отново пролича липса на идейност в атака, припряност преди последния пас, както и не малко грешни решения. По-притеснителното за феновете им е, че и неточностите в защита бяха твърде много за отбор, който има амбиции да е световен шампион.

Мароко оставя зад себе си трети пореден много силен мач на шампионата и ръководството и феновете със сигурност ще са много доволни от цялостното представяне.

Испания започна двубоя със своето типично приспивно темпо, каквато бе и тактиката в мача срещу Иран (1:0). Играчите на Фернандо Йеро бавно затягаха обръча около наказателното поле на съперника, но бяха изненадани неприятно от свои.

След неразбирателство между Андрес Иниеста и Серхио Рамос в 19-а минута, Халид Бутаим открадна топката и пробяга половината терен преди да преодолее очи в очи Давид Де Хея.

Радостта от първия гол на мароканците на шампионата обаче трая само скромните пет минути. След фантастична атака в стил Ла Роха от 2010-а, Иниеста завърши многоходовата комбинация с пас към Иско, който отблизо прониза Мунир.

Мароко отвърна моментално на предизвикателството. Де Хея се наложи да прави първото си спасяване на шампионата, след като голмайсторът Бутаим се озова очи в очи с него. Всичко дойде след бързо изпълнение на тъч, което можеше да се окаже асистенция.

До края на полувремето испанците домнираха, но единствените притеснения пред вратата на Мароко идваха от статични положения.

Втората част започна по подобен начин, но Мароко първи бе близо до гол. В 55-а минута късметът покри Ла Фурия. Уникален шут на Амрабат срещна сглобката между горната и страничната греда на Де Хея и топката падна на сантиметри пред гол линията. Това бе най-красивото действие в мача.

В 62-а минута удар на Иско с глава бе изчистен от гол линията от централния защитник Ромен Саис. От корнера последва удар на Пике с глава, който мина агонизиращо близо до страничната греда.

Силната игра на Мароко в предни позиции пролича отново в 81-а минута. След центриране от корнер резервата Есеф Ен-Несири се извиси в наказателното поле и стреля неспасяемо с глава. Там някъде Испания започна да трепери.

Но натисна в последните минути с цел да запази съдбата си в свои ръце и отбеляза в продължението. Гол на Яго Аспас с пета бе редовен и първоначално бе отменен заради отсъдена засада, но след ВАР правилно се зачете.

Решението вбеси мароканците и се получиха леки сблъсъци между ръководството и играчите на двата отбора. Ситуацията за гола се случи след бързо изпълнение на ъглов удар, при което африканците буквално не играха.

Секунди след гола стана ясно, че Иран изравни на Португалия и това направи моментът още по-драматичен.