Нидерландия започна по впечатляващ начин участието си в новото издание на Лигата на нациите. “Лалетата” разбиха с 4:1 като гост в Брюксел един от най-силните отбори в света - този на Белгия и така спечелиха първа победа над съседите си от 1997 година насам. Тогава двата тима се срещнаха в квалификациите за Мондиал 1998.

Успехът бе в мач №53 за Луис ван Гаал начело на националния тим на страната. Така той изравни легендата Ринус Микелс, а повече мачове от него имат единствено Дик Адвокаат (62) и Боб Гленденинг (87).

Гостите вкараха един гол преди почивката, а през второто полувреме се развихриха с още три. 50% от изстрелите им към вратата на Симон Миньоле се превърнаха в голове.

“Оранжевите” откриха малко преди края на първата част, когато Стивън Бергвайн с майсторско отиграване с гръб към вратата прати топката в мрежата на Симон Миньоле за 1:0. Второто полувреме започна така, както приключи първото - с гол за Нидерландия, този път дело на Мемфис Депай. Крилото на Барселона бе изведен сам срещу Миньоле и го преодоля без проблеми за 2:0. Десетина минути след това дойде и още един гол, пак за гостите. Крайният защитник Дензел Дъмфрис засече центриране на Дейли Блинд - 3:0. Атаката пък започна от втория голмайстор в мача, а именно Мемфис.

Четири минути след третия гол Депай удвои сметката си, а асистенцията за 4:0 отново бе на Дейли Блинд. В 77-ата минута гола на белгийците бе отменен от ВАР заради засада - негов автор бе Тимоти Кастан.

Те все пак стигнаха до почетно попадение благодарение на Миши Батшуай в добавеното време.

В друга интересна среща от вечерта Дания шокира световните шампиони от Франция с 2:1 насред Париж.

Карим Бензема даде аванс на световните шампиони с попадение в 51-ата минута, но два гола на Андреас Корнелиус, съответно в 68-ата минута и 88-ата минута. По този начин датчаните започнаха участието си в Лигата на нациите с успех, който бе първи над този съперник от точно 20 години насам.

Снимка: AP/БТА