Останаха 10 дни до церемонията в Париж, на която ще видим награждаването на най-добрия футболист в света за 2021 г. От доста години не е имало такава интрига около това кой ще вземе "Златната топка", като фаворитите на букмейкърите се смениха няколко пъти в последните 3 месеца.

Какви са критериите?

Несъмнено, това са най-важните вътрешни клубни първенства на Европа, Шампионската лига, както и двата големи континентални форума - Евро 2020 и Копа Америка. Те са стандарта за това кой е изпъкнал през 2021-ва, както и самите индивидуални проблясъци, впечатляващи статистики и рекорди. Все пак години наред именно това отличаваше Лионел Меси и Кристиано Роналдо от останалите, като те спечелиха 11 от последните 12 приза за "Златна топка", въпреки че в някои от годините не можеха да се похвалят с невероятен отборен успех.

Към момента букмейкърите са раздвоени между Меси (Барселона/ПСЖ и Аржентина) и Роберт Левандовски (Байерн и Полша) като фаворит №1 и №2, а трети е Карим Бензема (Реал и Франция).

Снимка: Getty Images

Но ставките са близки, като за Лео и Лева те са около 1.80-2.00. Карим изостава (7.00-9.00).

Останалите в първата десетка са:

Жоржиньо (Челси и Италия), Мохамед Салах (Ливърпул и Египет), Джанлуиджи Донарума (Милан/ПСЖ и Италия), Кристиано Роналдо (Ювентус/Манчестър Юнайтед и Португалия), Кевин де Бройне (Манчестър Сити и Белгия), Килиан Мбапе (ПСЖ и Франция), Леонардо Бонучи (Ювентус и Италия).

Италия стана шампион на Европа, Аржентина - на Южна Америка. Това са "точки" за Жоржиньо, Донарума, Бонучи и Меси. В добавка, халфът е и играч на Челси, който спечели Шампионската лига. Неговите две изпуснати дузпи обаче струваха на Италия мястото на Мондиал 2022 директно, а и - казано съвсем обективно - Жоржиньо едва ли изпъква като играч, който прави разликата.

Де Бройне бе в сърцето на убедителната титла на Сити в Англия, и с основен принос да стигне тимът му до финала в Шампионската лига. С Белгия обаче се провали и на Евро 2020, и на финалната четворка на Лигата на нациите.

Там пък Бензема бе звезда, както и за Реал с невероятни статистики през сезона.

А какво да кажем за Левандовски? Общо 48 гола за годината с Байерн във всички турнири, подобрен рекорд на Герд Мюлер с най-много попадения за сезон в Бундеслигата, попадение №100 в Шампионската лига, както и 11 точни удара за Полша (включително три на европейските финали). Той щеше да спечели "Златната топка" за 2020-а, но тогава награда не бе връчена заради пандемията и Лева се утеши с приза на ФИФА за №1. 

За Меси аргументът е Копа Америка и Купата на краля, но без титла на Испания и с бледо представяне в Шампионската лига. За Меси това би била седма "Златна топка", той и сега е сам на върха с шестте си награди.

Снимка: Getty Images

Роналдо продължи да вкарва и за Юве, и за Юнайтед, но спечели само Купа на Италия, а Португалия също пропусна директното класиране за Катар.

Салах вероятно вкара най-зрелищните голове за годината, особено в нейната втора част, но нито с Ливърпул, нито с Египет, стигна до някакъв трофей.

Вечната дилема - как една индивидуална награда може да е само индивидуална в отборен спорт... Кое натежава?

Чакаме вашето мнение в анкетата долу, а ако никой от изброените не е вашият фаворит, посочете го в коментарите си под статията.

На 29 ноември ще видим отговора, което не пречи до тогава да дебатираме по темата. А около "Златната топка" дебатите често са горещи и рядко има пълно единодушие кой е най-заслужил.