Берое се погрижи "Левски" да не започне добре може би най-важния сезон в клубната история.

Старозагорци спечелиха гостуването си на стадион "Георги Аспарухов" с 2:0 в първи мач и за двата тима от новото първенство в родния футбол, като по този начин затвърдиха тенденцията, че в последните години се чувстват повече от комфортно на терена на "сините", печелейки трети пореден мач тук

С днешната загуба продължи друга серия - домакините нямат успех в първенството на собствена територия вече осем месеца. Последната им такава бе на 8 декември миналата година срещу Витоша (Бистрица).

След неособено интригуващи начални пет минути, първата по-интересна възможност дойде на сметката на Берое. Гаюс Макута небоезпокоявано пробяга с топка в крака близо 50 метра и навлече в наказателното поле на домакините, където обаче бе спрян в последния момент от Живко Атанасов. Действията продължиха да бъдат концентрирани предимно в средата на на терена, а след десетина изиграни минути опасностите продължаваха да бъдат мираж.

В 11-ата минута Димо Бакалов проби навътре от десния фланг и стреля с левия крак, но не толкова силно, че да затрудни капитана на домакините Михайлов.

Берое продължи да действа по-активно, задържайки топката и разигравайки спокойно и със самочувствие, докато "Левски" изпитваше трудности при изграждането на нападения, притиснат от пресата на съперника.

Головите положения останаха в графата "липсващи" и след преминаването на 20-ата минута, но за сметка на това зарядът сякаш се вдигна и съдията Владимир Вълков даде първите жълти картони - и двата за играчи на Берое.

Снимка: Bulphoto

Станислав Иванов създаде абсолютно сам първата по-опасна ситуация за "Левски", след като проби в посока вратата на гостите между няколко противникови футболисти, но след като стреля друг играч на Берое блокира изстрела му в 32-ата минута. Импулсът в редиците на домакините бе видим и Стайн Спийрингс опита да намери Найджъл Робърта с хубав пас от дълбочина почти веднага след това, като на Робърта не му достигна съвсем малко, за да се окаже очи в очи с вратаря Християн Василев.

Чудесна комбинация на Берое в ответната атака завърши с центриране на Бакалов, а Симеон Славчев се опита да изчисти топката от няколко метра, но тя се удари в коляното му и попадна в мрежата за 0:1 в 34-ата минута.

Гостите вдигнаха темпото и активно търсеха нов гол, който се превърна във факт пет минути преди почивката. Поредното центриране в наказателното поле попадна в Октавио, който стреля и бе блокиран от Тома Даске, но топката пак се озова в него и при повторния опит той не сбърка - 0:2.

По-малко от минута след подновяването на играта Берое остана на косъм от трети гол, след като Октавио центрира, а Алиун Фал се освободи от защитата, но стреля встрани от вратата с глава от непосредствена близост.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Иначе второто полувреме започна с една промяна - Симеон Славчев бе заменен от Здравко Димитров. Играчите на треньора Георги Тодоров показаха доста по-голямо желание, но креативността в последната фаза липсваше и те разчитаха предимно на центрирания от фланговете. Макар да пресираха Берое и да задържаха доста топката, футболистите в синьо не успяваха да стигнат до шансове пред вратата на противника.

Най-чистата възможност за "Левски" в мача дойде в 65-ата минута, когато топката неочаквано се озова в Спиерингс, а той набра скорост и избяга между двама играчи на Берое преди да стреля, но Василев спаси блестящо. Пет минути след това Ибрахиме Конте стреля от три-четири метра с глава, но с недостатъчно сила, което позволи на Михайлов да отбие удара.

В оставащите двадесетина минути не се стигна до нещо съществено пред която и да е от двете врати, а гостите от Стара Загора заслужено взеха трите точки, след като изковаха успеха си преди почивката и през второто полувреме спокойно пазеха резултата.

В събота столичани гостуват на Арда в Кърджали, докато Берое е домакин на новаците в елита от ЦСКА 1948.