Левски е на финал за Купата на България след 1:0 в реванша над Лудогорец, с което работата бе довършена.

Основата бе сложена преди 9 дни с 3:2 в Разград, а в София, пред препълнените и бушуващи "сини" трибуни, шампионите нямаха никакъв шанс. Добрата новина е, че финалът ще е вечно дерби - Левски срещу ЦСКА, като на 11 май на Националния стадион "Васил Левски" се чака страхотна атмосфера и битка.

Подпечатал през уикенда титлата си, отборът от Разград изглежда бе подранил с празненствата. Той изобщо не влезе добре в срещата, което логично доведе до ранен нокдаун - Лудогорец изостана с ранен гол на бразилеца Уелтон, който се измъкна зад отбраната и откри по диагонала.

Новото попълнение на "сините" е един от основните жокери за силното представяне на отбора през пролетта.

Стадионът изригна и не спря да лудее до края, а нататък Левски диктуваше темпото, печелеше единоборства и имаше по-добрите положения. Филип Кръстев проби сам и стреля, но вратарят Симон Слуга спаси.

Уелтон също изпусна добра ситуация за 2:0, а гостите бяха изненадващо апатични и объркани.

Чак в добавеното време на първата част Кирил Десподов излезе на чиста позиция, сам срещу вратаря на домакините Пламен Андреев, но не успя да го преодолее.

След паузата нещата не се промениха особено, а празникът в "синьо" изобщо не изглеждаше застрашен. Един изстрел на Десподов от пряк свободен мина край гредата, а останалото бяха удари от 25-30 метра. Левски не допусна Лудогорец да създаде втора чиста ситуация след почивката.

Снимка: Bulphoto

На фона на еуфорията на левскарите и като цяло големия мач, който определи втория финалист за Купата на България, отново се наби в очи много слабото съдийство. Драгомир Драганов за пореден път показа, че не е на нивото на такива двубои. Куп обратни отсъждания още преди почивката втрещиха зрителите, като върхът бе в края на полувремето, когато за игра с ръка на защитник на Левски бе отсъден фаул в атака на играч на Лудогорец.

Но това бе само един детайл, а почти във всяка ситуация - независимо в чия полза - реферът се чудеше какво да отсъди. И нерядко грешеше.

За щастие, не арбитърът трябва да е основна тема след такава вечер. Атмосферата на стадиона бе страхотна, а несъмнено такава се очаква и на финала. И е очевидно, че когато трибуните са пълни, феновете - ентусиазирани и песните неспирни, играчите на терена отвръщат с друг импулс. И тогава мачовете са различни от познатия общ фон на празни стадиони и вял футбол.

Това бе вечерта на Левски - с общ резултат 4:2 "сините" отиват на мача за трофея, където на 11 май ще срещнат ЦСКА. Ден по-рано "червените" елиминираха Славия с дузпи след 2:2 общ резултат.

Минаващ все още през тежка финансова криза, Левски се надигна след много тежък минал сезон и мъчна есен, за да изглежда далеч по-добре през пролетта. Основната заслуга трябва да бъде отдадена на Станимир Стоилов, който пое отбора и го промени. А и го подсили - днес титуляри бяха цели седем футболисти, привлечени след идването на наставника.

Левски чака какъвто и да е трофей от 13 години, след като през 2009-а стана шампион. От тогава и титлата, и купата убягват на отбора. Той стигна три финала в този турнир в последното десетилетие, но загуби и трите.

Лудогорец пък затвърди впечатлението, че това не е точно неговият турнир. Несменяем шампион от 11 години, този тим стигна едва три пъти за този период до финал, като спечели трофея два пъти - за последно преди 8 сезона.