Левски постигна пета поредна победа срещу Пирин (Благоевград) без да допусне гол, като надви съперника с 1:0 на "Георги Аспарухов" в среща от петия кръг на Първа лига.

Двубоят бе едва трети за "сините" в ново първенство заради отложените мачове със Славия и Черно море в предишните две седмици.

Отборът на Станимир Стоилов показа много силна игра, но направи голям брой пропуски особено през първото полувреме. До голяма степен това се дължеше и на страхотните намеси на вратаря Янко Георгиев, който обаче нямаше какво да направи в 70-ата минута при удар с глава на Роналдо.

Бразилецът вкара първия си гол за Левски в шампионата и така прати тима на седмата позиция с актив от шест точки, колкото имат още Славия и Хебър (Пазарджик). Пирин не успя да победи в пети пореден мач и остава 14-и със само две точки. В предишните си четири мача в това съперничество Левски неизменно побеждаваше Пирин с 3:0. Сега можеше резултатът да е дори още по-изразителен, ако не бяха множеството пропуски.

Снимка: Bulphoto

Левски по чудо не поведе в хода на първото полувреме, след като имаше половин дузина изгодни шансове да го направи.

Започна се още в петата минута, когато вратарят Янко Георгиев направи две фантастични спасявания след удари с глава.

Първото изпълнение бе на Андриан Краев след центриране от ъглов удар на Филип Кръстев, а второто бе на Илиян Стефанов подаване на Патрик Габриел-Галчев. При втората ситуация останаха съмнения дали топката на премина с целия си обем гол линията преди намесата на вратаря, но ВАР потвърди, че попадение няма.

Натискът на "сините" продължи с пълна сила и в 11-ата минута след центриране от корнер централният защитник Хосе Кордоба протегна крак и нанесе удар, но топката срещна страничната греда.

Общо шестият удар на домакините дойде от Роналдо, като бразилският нападател стреля силно след подаване на Марин Петков, а в случая топката прелетя покрай вратата.

Поредната опасност пред вратата на "орлетата" дойде в 33-ата минута. Тогава дойде ред на Патрик-Габриел Галчев да пробва мерника си чрез удар с глава. Янко Георгиев отново се намеси блестящо. В края на полувремето Левски направи много добра акция на висока скорост. Роналдо подаде с пета на Илиян Стефанов, а той намери Кръстев. Последва удар от границата на наказателното поле и нова топка високо над вратата. Левски завърши полувремето с 12 шута.

Първият голям шанс за Левски през втората част дойде в 62-ата минута, когато Роналдо бе изведен, финтира защитник и стреля силно, но последва още една фантастична намеса от Георгиев. Той просто бе заключил вратата си. Малко след това фалцов шут на Уелтън мина покрай лявата греда.

Снимка: БТА

Логичното все пак се случи в 70-ата минута, когато Галчев центрира от десния фланг и Роналдо засече с глава, пращайки топката в далечния ъгъл. Радостта на бразилеца отново бе копие на тази на неговия популярен съименник Феномена.

В 85-ата минута задачата на Левски се улесни, когато Красимир Станоев напълно съзнателно направи нарушение за втори жълт картон срещу Георги Миланов и бе изгонен от съдията. По ирония на съдбата малко след това дойде първият точен изстрел за благоевградчани, но изпълнението на Станислав Костов бе твърде леко.

В последната 93-ата минута десният бек на Левски Жереми Петрис, който влезе секунди по-рано, направи изумителен пропуск след пас на Георги Миланов. Бранителят прати топката в аут, след като вратарят вече бе елиминиран.