Ливърпул зае поне временно първата позиция във Висшата лига след впечатляваща победа с 3:1 в обрат при гостуването си на Саутхемптън в първа среща от 33-ия кръг.

Хората на Юрген Клоп се оказаха изоставащи в резултата, но за пореден път през този сезон показаха, че са пределно амбицирани нищо да не ги спре по пътя към първия трофей в първенството от 28 години и 335 дни.

Саутхемптън, който се изправи срещу двама бивши свои играчи в противниковия отбор, потвърди с играта си, че е в много добра форма, но се срина в последните 10 минути на мача, когато мърсисайдци вкараха на два пъти.

Ключово за успеха бе представянето на Мохамед Салах, който вкара първи гол от над 50 дни и именно неговото попадение донесе пълния обрат в срещата. То бе под №50 за него във Висшата лига с мърсисайдци.

Мачът започна с много добра игра на "светците". Те поведоха още в деветата минута, когато след центриране отляво Пиер Хойберг отклони с глава за Шейн Лонг и последният си спря топката в наказателното поле, вкарвайки отблизо - 1:0.

В 16-та минута вратарят на домакините Ангъс Гън направи страхотно спасяване след удар с глава на Садио Мане, а при добавката Наби Кейта нацели външната страна на страничната греда.

20 минути по-късно обаче късметът се усмихна на гвинееца. След центриране на Александър-Арнолд, Кейта се извиси и с глава прати топката зад Гън, въпреки че вратарят успя да я докосне. В хода на атаката повторенията показаха, че имаше засада на Салах, която не бе отсъдена.

Именно египтянинът реши мача в полза на своите 10 минути преди края. При страховита контраата той пое топката малко зад централната линия и се втурна напред. Реши да играе сам и между двама защитници отправи перфектен удар в ъгъла на Гън за 2:1.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 86-та минута Джордан Хендерсън подпечата победата за гостите. След добра игра на Фирмино в наказателното поле, бразилецът прати пас на връхлитащия капитан и му поднесе топката на перфектна позиция - 3:1.

Така Ливърпул поведе с 2 точки на Манчестър Сити на върха и ще остане там поне за 5 дни, тъй като в уикенда "гражданите" имат ангажимент с мач срещу Брайтън в полуфиналите за Купата на ФА.

Саутхемптън остава 16-и с 33 точки, на пет от опасната зона.