Атлетико Мадрид отстрани Ливърпул в осминафиналите на Шампионска лига след победа с 3:2 на "Анфийлд" в драматични 120 минути, които дълго ще се помнят.

"Дюшекчиите" постигнаха знаменит обрат след 0:1 в редовното време и 0:2 в последвалите продължения за 4:2 в общия резултат. И това в мач, който може да се каже, че се игра на една врата.

За разлика от много случаи през последните две години, този път късметът категорично обърна гръб на отбора на Юрген Клоп. Много пропуски, сред които греди и фантастични спасявания на Ян Облак, белязаха края на серията от елиминационни победи за Ливърпул. Така Клоп за първи път с настоящия си отбор отпадна в елиминационен мач с разменено гостуване в европейските клубни турнири. Мърсисайдци за последно отпаднаха на тази фаза през вече далечната 2006-а година. Тогава от Бенфика.

Ливърпул може да се сърди на резервния си вратар Адриан, който трябваше да замести контузения Алисон. Испанецът направи значима грешка, която доведе до първия гол за Атлетико, който върна увереността в гостите. На другата врата словенецът Облак направи 8 спасявания при общо 34 удара на домакините.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Поражението за мърсисайдци означава, че те до края на сезона няма кой знае за какво да играят. Единственият турнир, в който остават, е Висшата лига, която на теория вече е спечелена. Клоп ще има възможност да прави ротации в състава си. Чоло Симеоне, който избухна след последния съдийски сигнал, отново показа, че отборът му образно казано има големи топки, макар и да се нуждаеше от късмет в конкретната вечер. Тимът се присъедини към РБ Лайпциг, Аталанта и ПСЖ на четвъртфиналите.

Условията на "Анфийлд" далеч не бяха благоприятни, тъй като валеше силен дъжд, примесен с вятър.

Защитата на Ливърпул проспа началото на мача, като допусна опасност още в 14-ата секунда. Жоао Феликс пусна извеждащ пас към Диего Коста и ударът на последния се оплете във външната страна на мрежата.

Домакините отвърнаха с два неточни удара, но в 14-ата минута Окслейд-Чембърлейн принуди Ян Облак да прави първото по-класно спасяване в мача. Три минути по-късно Атлетико можеше подобно на първия мач да вкара от корнер, но ударът на Фелипе на близката греда мина встрани.

Последваха силни минути за Атлетико, които направиха няколко хубави комбинативни атаки, но без да успеят да отправят опасни удари.

След 30-ата минута Ливърпул отново се активизира и Ян Облак трябваше да се намесва още два пъти. Първи при далечен удар на Мане - по-лесната задача и след това при шут на Фирмино от непосредствена близост.

В 43-ата минута Ливърпул все пак стигна до така търсения гол. Окслейд-Чембърлен центрира от ляво и Вайналдум с глава насочи топката перфектно - 1:1 в общия резултат.

Втората част започна с натиск на домакините, които определено търсиха пълния обрат. В 54-ата минута Окслейд-Чембърлейн отправи нов далечен удар, този път по земя, но и той бе спасен класно от Облак.

След час игра стражът се отчете с още една великолепна намеса, а на другата врата Адриан спаси последователни удари на Корея и Феликс, които го затрудниха максимално. Атлетико започна да търси гол, при който щеше да означава, че съперникът им трябва да гони нови два.

В 66-ата минута Ливърпул по чудо не отбляза, когато удар на Андрю Робъртсън с глава от близо срещна гредата. Последваха нови спасявания на Облак и блокирани удари от отбраната в черно.

С наближаването на последните мигове от редовното време Ливърпул ставаше все по-настоятелен. Удар на Вайналдум беше спасен от Облак, а Мане пробва с красива странична ножица, но топката мина над вратата.

Серията от удари от Ливърпул продължи, като най-активни бяха Салах и Мане. Само че Атлетико бе отборът, който вкара топката в мрежата в 92-ата минута. След центриране от фаул се разписа Саул Нигес с глава, но правилно бе отсъдена засада. Драмата продължи.

Тя обаче стигна до пиковите си стойности в продълженията. Ливърпул поведе в 93-ата минута, когато удар на Фирмино с глава срещна гредата, но при добавката бразилецът не сгреши - 2:0.

Това обаче, което предстоеше, не бе очаквано от много хора на стадиона. Вратарят на домакините Адриан подари топката на Жоао Феликс, който изведе Маркос Йоренте. Юношата на Реал (Мадрид) с прецизен удар по земя вкара за 1:2 в 97-ата минута.

В 106-ата минута Атлетико направи контра, при която Мората и Йоренте бяха срещу трима бранители. 25-годишният полузащитник получи и с нов фантастичен удар извън наказателното поле матира за втори път Адриан - 2:2.

Ливърпул продължи да натиска, но не успя да стигне до ново попадение. Вместо това в нова контраатака Алваро Мората вкара трети гол за Атлетико и донесе втора победа за своите.