Ливърпул унижи Арсенал на "Анфийлд" и го победи с 5:1 в среща от 20-ия кръг на Висшата лига.

Мърсисайдци вече водят с девет точки на втория Тотнъм и с десет на третия Манчестър Сити, който в неделния ден гостува на опашкаря Саутхемптън.

Хората на Юрген Клоп постигнаха девета поредна победа в шампионата. За последно не победиха именно срещу Арсенал в началото на ноември, когато завършиха 1:1 на "Емирейтс".

В онзи мач "артилеристите" доминираха в голяма част от 90-те минути, но днес бяха напълно надиграни и не случайно претърпяха най-голямото си поражение с новия си треньор Унай Емери начело.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ефективността и въображението в атаката на Ливърпул изглеждат все така страховити и недостижими за конкурентите за титлата. Това е втори пореден мач, в който тимът на Юрген Клоп вкарва пет гола и това в период, в който Манчестър Сити и Тотнъм се дънят в мачове, които трябва да печелят, ако искат да останат в битката за трофея.

С хеттрик се отчете Роберто Фирмино. За последно бразилец вкара три гола в един мач от Висшата лига през 2008-а година. Тогава го направиха Робиньо и Алфонсо Алвеш.

Ливърпул започна двубоя със светкавични атаки, но въпреки това получи първия гол.

При лошо изнасяне на топката в 11-та минута тя стигна до Алекс Айоби и той веднага отправи успореден на вратата пас към младия Ейнсли Мейтланд-Найлс, който вкара първия си гол с екипа на "артилеристите" във Висшата лига.

Мърсисайдци обаче реагираха светкавично. Роберто Фирмино подаде към Мохамед Салах и при щастлив рикошет в Шкодран Мустафи ситуацията се оказа перфектна за Фирмино, който вкара на празна врата за 1:1.

Още в следващата атака обратът вече бе пълен. Лукас Торейра изгуби топката в центъра на терена, подарявайки я на Фирмино и след страхотен пробив бразилецът наказа лондончани за втори път.

Арсенал сякаш успя да успокои играта, но получи трети гол от убийствено ефективния си съперник. Андрю Робъртсън прати далечен пас към Салах, който свали с едно докосване към Мане и сенегалецът реализира отблизо за 3:1.

Гостите опитаха да организират адекватни атаки до края на полувремето, но така и не застрашиха Алисон отново. Вместо това в продължението Ливърпул получи дузпа за нарушение на Сократис срещу Салах. Потърпевшият реализира от бялата точка за 4:1.

В началото на втората част "артилеристите" имаха страхотен шанс да върнат един от головете, ноо удар на Аарън Рамзи бе спасен, а при добавката Пиер-Емерик Обамеянг би над вратата от сантиметри. Бе му отсъдена засада, но такава нямаше.

Ливърпул отвърна с нов шут на Фирмино, който бе спасен от Лено. Това се случи и със силен изстрел на Фабиньо.

Така се стигна до 64-та минута, когато Сеад Колашинац удари с лакът Деян Ловрен и бе отсъдена втора дузпа за домакините. Този път Фирмино изпълни и направи 5:1.

Пет минути преди края Арсенал трябваше да получи дузпа след нарушение на Натанаел Клайн срещу Александър Лаказет, но такава не бе отсъдена от Майкъл Оливър.

Поражението оставя Арсенал на петата позиция в таблицата с актив от 38 точки.