Ливърпул и Челси изиграха фантастичен финал в турнира за Купата на Лигата, като трофеят отиде за мърсисайдци след 0:0 в редовното време и продълженията, и 11:10 при изпълнението на дузпи.

Феновете на "Уембли" гледаха изумителен мач, който вместо с нулево равенство можеше да завърши при резултат от порядъка на 5:5. Общо четири попадения в мача бяха отменени заради засади, а непростимите пропуски за двата тима плюс невероятните спасявания на вратарите трудно могат да се преброят на пръстите на двете ръце.

Това обаче не бе всичко. Цялата драма трябваше да завърши с дузпи, които също не искаха да свършват. Всички играчи на терена вкараха от бялата точка с изключение на последния 22-и. Вратарят Кепа, който влезе в края на второто продължения именно за дузпите, сякаш по ирония на съдбата прати топката над вратата и подари трофея на Ливърпул.

Мърсисайдци печелят Купата на Лигата за първи път от 2013-а година и вече са абсолютен рекорд с девет отличия в надпреварата. Челси загуби втори пореден финал в нея, след като падна с дузпи и от Манчестър Сити през 2015-а.

Това е пети трофей за Клоп начело на Ливърпул след тези във Висшата лига, Шампионската лига, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство.

Първият голям пропуск в мача дойде в шестата минута. Остро центриране на Сесар Аспиликуета намери Кристиян Пулишич, но американецът стреля право в тялото на вратаря Каомин Келъхър от чиста позиция.

Последва футбол на високо темпо и няколко опасни, но неточни удари към вратата на Челси. След 25-ата минута и двата отбора имаха претенции към съдията.

"Сините" пожелаха директен червен картон за Наби Кейта заради удар с лакът, а "червените" дузпа за игра с ръка на Сесар Аспиликуета. Реферът замълча и в двете ситуации.

В 30-ата минута Едуард Менди направи изумително двойно спасяване на вратата на Челси. Той първо отрази далечен шут на Наби Кейта, а след това бързо се изправи и неутрализира удар от близка дистанция на сънародника си Садио Мане. Втората му намеса беше от изключителна класа.

Челси прие играта в своята половина до края на полувремето, но в 41-ата минута страховит удар на Аспиликуета мина на сантиметри над вратата. Иначе защитата на лондончани се справяше достатъчно добре на другия край на игрището. В 45-ата те направиха още една страхотна контраатака. Мейсън Маунт обаче направи поредният необясним пропуск, стреляйки покрай вратата от чисто положение.

В началото на втората част Челси отново направи грандиозен пропуск. Пулишич подаде на Маунт, който имаше цялото време на света сам срещу вратаря, но прати топката в страничната греда. Фрапантно изпълнение. "Сините" продължиха да са по-опасният отбор и малко след това Мейсън Маунт предизвика рефлекса на Келехер.

В 64-ата минута бе ред на Ливърпул да пропилее златен шанс. След грешка на вратаря Менди Мохамед Салах бе изведен сам срещу него, но стреля несериозно слабо и неточно при опит да го прехвърли. Топката бе избита от защитник на Челси пред гол линията без особени усилия. Моментът за мърсисайдци дойде три минути по-късно, но не съвсем. Александър-Арнолд центрира от фаул и на далечната греда Садио Мане отклони топката с глава към Жоел Матип, който също с глава прати топката във вратата от няколко сантиметра. Само че голът беше отменен заради засада на Върджил Ван Дайк, който блокира Рийс Джеймс при паса към Мане.

В 78-ата минута и гол на Челси беше отменен. Кай Хаверц видя как ударът му с глава е спасен от Келехер, но топката все пак мина гол линията. Преди това обаче имаше засада на Тимо Вернер.

В 85-ата минута Ливърпул отново бе близо до гол. Едуард Менди за втори път направи двойно спасяване - този път след удари нa Луис Диас и Андрю Робъртсън. В края на редовното време сенегалският страж извади и изстрел с глава на Ван Дайк. Представянето на Менди бе невероятно.

В петата минута на добавеното време дойде време и за Келехер да направи спасяване. Той показа супер рефлекс и с крак отрази удар на Ромелу Лукаку.

В осмата минута на първото продължение нов гол на белгиеца бе отменен заради изключително тънка засада, която бе потвърдена от ВАР. Във второто продължение трети гол за Челси беше отменен. Лукаку пусна пас към Хаверц и той реализира с левия крак, но отново имаше засада.

В последната минута на продължението Томас Тухел смени вратарите си и заложи на Кепа при дузпите.

Дузпите за Ливърпул: Милнър вкара, Фабиньо вкара, Ван Дайк вкара, Александър-Арнолд вкара, Салах вкара, Жота вкара, Ориги вкара, Робъртсън вкара, Елиът вкара, Конате вкара, Келехер вкара,

Дузпите за Челси: Алонсо вкара, Лукаку вкара, Хаверц вкара, Джеймс вкара, Жоржиньо вкара, Рюдигер вкара, Канте вкара, Вернер вкара, Силва вкара, Чалоба вкара, Кепа изпусна