Ливърпул победи РБ Лайпциг с 2:0 в първи осминафинален мач от осминафиналите на Шампионска лига.

Германците играеха ролята на домакин в срещата, но тя се игра на Будапеща, тъй като в родината им в момента границите са затворени за англичани.

Не бяха обаче затворени границите на вратата на Петър Гулаши и те бяха преминати от Мохамед Салах и Садио Мане през второто полувреме. Необичайни груби грешки в отбраната на Юлиан Нагелсман напомни на поражението с 0:5 от Манчестър Юнайтед в груповата фаза и едва ли тимът ще повтори подвига си от миналата година - да достигне полуфинал в надпреварата.

Юрген Клоп и Ливърпул се върнаха към познатото си ниво днес, след като преди това записаха три поредни загуби в първенството и все още се намират в криза. Ще имат солиден аванс преди реванша на "Анфийлд".

Първият добър шанс бе за Лайпциг. Анхелиньо центрира от левия фланг и Дани Олмо се хвърли, за да отклони с глава, но нацели страничната греда.

Ливърпул отвърна в 14-ата минута, когато Трент Александър-Арнолд изведе Мохамед Салах сам срещу вратаря. Нападателят се опита да прехвърли Петър Гулаши, но опитният страж не се даде. Последва и удар с глава на Садио Мане, който прелетя над вратата.

След половин час игра Гулаши излезе напред, за да пресече пас, но прати топката в краката на Салах. Последният опита от далечна дистанция да вкара в опразнената врата, но малко не му достигна.

В 36-ата минута Ливърпул отбеляза, но голът бе отменен. Садио Мане асистира на Роберто Фирмино, но съдиите прецениха, че топката е излязла в аут преди паса на сенегалеца.

Лайпциг започна силно втората част и Кристофър Нкунку стреля, но Алисон спаси.

В 53-ата минута Мохамед Салах откри резултата. Случи се след груба грешка на Марсел Забитцер, който буквално изведе египтянина сам срещу вратаря и последва хладнокръвен завършващ удар - 1:0.

След пет минути резултатът вече бе 2:0 и отново домакините подариха попадението. Трент АЛександър-Арнолд прати дълга топка напред, и Мукиеле изненадващо се размина с нея. Садио Мане внимаваше и сам срещу вратаря вкара.

До края на мача Лайпциг опита, но Анхелиньо и Забитцер пратиха топката встрани от удобни позиции. В самия край на мача и Хий-Чан Хуан пропусна.

Реваншът е на "Анфийлд" е на 10 март, като интересното е, че головете на Ливърпул от днес ще важат като такива на чужд терен.