Ливърпул бе първият отбор от дванадесетте основоположника на Суперлигата, който игра мач след новината за създаването на мегатурнира, взривил световния футбол в последните вече почти 24 часа.

Шампионите на Англия гостуваха на “Елънд Роуд” в Лийдс, където взеха само точка от местния тим след 1:1 и останаха извън Топ 4 в класирането и съответно под местата, даващи право на участие в Шампионската лига.

Турнир, в който "червените" така или иначе изглежда няма да играят, имайки предвид намерението им да бъдат част от новата Суперлига.

Футболистите на домакините излязоха да загряват с фланелки с ясни послания - “Футболът е за феновете” на гърба и “Заслужете го”, заедно с логото на Шампионската лига от предната страна.

По-рано днес феновете на мърсисайдци също се обявиха срещу решението на клубното ръководство, подобно на множество привърженици на други отбори и опънаха протестни транспаранти на “Анфийлд”.

Садио Мане вкара в 31-ата минута, след като Диого Жота даде образцов извеждащ пас към дясното крило, където Трент Александър-Арнолд надбяга защитата и подаде към десетката. За сенегалската звезда остана най-лесното - да вкара на празна врата, след като Илан Мелие бе излязъл да затваря набега на Александър-Арнолд.

Преди почивката категорично гостите бяха по-активни и нападаха повече, докато през второто полувреме в тази роля влязоха домакините.

Те удариха греда чрез Патрик Бамфорд, който майсторски овладя топката и стреля от движение, но недостатъчно точно. Това се случи в 75-ата минута, а четвърт час преди това чрез ВАР бе разгледана ситуация за дузпа в полза на Лийдс, но такава не бе отсъдена. Александър-Арнолд игра с ръка, но съдиите прецениха, че не трябва да има наказателен удар.

Три минути преди края Лийдс материализира превъзходството си през втората част, макар и след статично положение. Джак Харисън центрира от корнер, а Диего Йоренте бе най-находчив в наказателното поле, за да изравни с глава - 1:1.

След равенството днес Ливърпул остава на шеста позиция с 53 точки и изостава на две точки от четвъртия Уест Хем.

Лийдс пък е в средата на таблицата - десети с 46 точки в актива си. След 32 мача тимът от Западен Йоркшир има точно 50 вкарани и 50 получени гола в Премиър лийг. Единствено Тотнъм през сезон 2007/2008 прави това за по-малко двубои - 30.