Лудогорец спечели десетата си поредна титла в българския футболен шампионат.

Триумфът на разградчани бе подпечатан четири кръга преди края след домакински успех над Берое с 3:1 пред няколко стотин фенове в Разград. "Орлите" вече имат 67 точки и са недостижими на върха, тъй като преднината им е 14 точки.

Титлата е напълно заслужена и е първа за литовския наставник Витаускас Дамбраускас. Неговия отбор изцяло доминираше в днешния мач и стигна до успеха с голове на Кирил Десподов, Доминик Янков и Клаудиу Кешеру. За Берое вкара Гаюс Макута. Първото полувреме бе белязано от главно действащо лице ВАР, тъй като по едно попадение за двата отбора падна след намеса на реферите в стаичката. Втората част започна при резултат 1:1, но в края шампионите успяха да вкарат две попадения и да спечелят правото да вдигнат трофея на своя стадион.

Така разградчани подобриха рекорда на ЦСКА за поредни титли във футболния ни елит. "Червените" имаха девет поредни титли между 1954-а и 1962-а. Серията става и една от най-големите изобщо в европейския футбол.

Снимка: Bulphoto

Първото полувреме се изигра на много високо темпо и предложи не малко интересни моменти. Лудогорец логично бе по-активният отбор в началните минути и тази тенденция се запази в откриващия половин час.

В 19-ата минута Генадий Ганев направи спасяване след удар на Бърнард Текпетей от границата на наказателното поле.

В 29-ата минута Лудогорец поведе в резултата. Вандерсон изведе Кирил Десподов зад защитата и бившият играч на ЦСКА финтира вратаря преди да я прати в мрежата. Стив Фуртадо бе близо да се намеси на гол линията, но някак прескочи кълбото. Първоначално голът беше отменен заради засада на Десподов, но след разглеждане с ВАР правилно бе признат.

ВАР обаче се усмихна и на Берое в 34-ата минута. След удар на Алиун Фал топката срещна ръката на Оливие Вердон. Първоначално не бе отсъдена дузпа, но съдията Драгомир Драганов гледа ситуацията на монитора и посочи бялата точка. Гаюс Макута застана зад топката и бе точен за 1:1.

В 50-ата минута Лудогорец можеше да поведе. Елвис Ману отправи силен удар по диагонала след пас на Вандерсон, но топката срещна страничната греда.

Следващата изгодна ситуация пред разградчани дойде 20 минути преди края. Десподов получи хубав пас и стреля покрай Ганев, но топката мина на сантиметри от гредата.

Моментът за Лудогорец дойде в 79-ата минута и бе напълно логичен след поредната контраатака. Доминик Янков реализира с красив удар между трима защитници в черно. Ганев докосна топката, но не можа да я отрази - 2:1.

Шампионската титла на домакините бе подпечатана в 83-ата минута, когато Клаудиу Кешеру вкара 17-ия си гол от началото на сезона. След нов пас зад защитата, Десподов подаде на румънеца и той вкара на празна врата.