Лудогорец победи с 2:0 ЦСКА в Разград в дербито на върха в 16-ия кръг на Първа лига и увеличи разликата между двата отбора в класирането.

Голове на Пиерос Сотириу от дузпа и на Мавис Чибота през второто полувреме решиха мача в полза на разградчани и така те вече водят със седем точки на основния си конкурент за титлата. "Червените" обаче са изиграли с един мач по-малко.

Шампионът на България за втори път през сезона победи своя най-яростен съперник, като го направи и за финала за Суперкупата в началото на сезона, когато триумфира с 4:0. Стойчо Младенов продължава да търси първия си успех срещу разградчани, като вече в кариерата си има едно равенство и цели седем загуби. В тези сблъсъци ЦСКА има един вкаран гол и 12 допуснати.

Днешният дуел бе равностоен, но се реши от няколко ключови момента - две намеси на вратаря на Лудогорец Серджио Падт, както и контраатака на разградчани в 77-ата минута, при която Мавис Чибота изработи дузпа. В края на мача конгоанецът окончателно матира "червените" с втори гол.

Снимка: БТА

Срещата започна на високо темпо, а първата добра възможност бе за Лудогорец в 11-ата минута. Тогава Кирил Десподов центрира от фаул, а Пиерос Сотириу отклони с глава, като топката премина покрай вратата.

Лудогорец продължи да е по-активният отбор и и по-често владееше топката, но действаше предпазливо в предни позиции.

След 20-ата минута ЦСКА започна да поглежда по-смело към вратата на съперника и получи няколко нарушения около наказателното поле. При едно такова положение в 29-ата минута Греъм Кери стреля почти съвършено от пряк свободния удар, но вратарят Серджио Падт се намеси по още по-впечатляващ начин. Това беше и първият точен удар в мача.

Снимка: БТА

В тези минути ЦСКА се настани трайно в половината на Лудогорец, но разградчани направиха опасна атака в 38-ата минута, която завърши с блокиран шут на Кирил Десподов.

Двата отбора се оттеглиха при равенство и това беше закономерен резултат, като тежките единоборства бяха повече от реалните голови положения.

В началото на втората част Елвис Ману изведе Доминик Янков сам срещу вратаря, но Густаво Бусато излезе и изби топката от краката на младия футболист, предотвратявайки удар.

Снимка: БТА

В 57-ата минута нидерландският страж Серджио Падт направи второто си много класно спасяване в мача. Случи се след центриране на Юрген Матай и удар от воле на Томас Лам. В ситуацията и гредата помогна на разградчани, като топката премина гол линията, но не и с цялата си обиколка.

В 63-ата минута ЦСКА направи опасна акция, при която Греъм Кери залъга бранител в наказателното поле и скочи комично за дузпа вместо да продължи. Това му спечели жълт картон за симулация.

Действията на терена много се раздвижиха в тези минути и в 66-ата Каули изведе по перфектен начин Десподов, който проби в наказателното поле, но пасът му за съотборник не бе точен. Лудогорец изпусна златен шанс.

Снимка: БТА

В 77-ата минута поредната контраатака на Лудогорец доведе до дузпа. Мавис Чибота свърши прекрасна работа минавайки между Иван Турицов и Брадли Мазику преди да бъде съборен от Бусато. Зад бялата точка застана Сотириу и не сгреши за 1:0.

В продължението на срещата Чибота реши мача окончателно, завършвайки успешно още една контраатака, след като бе изведен зад защитата и финтира успешно Томас Лам преди да преодолее Бусато.

На 20 декември двата отбора ще мерят сили отново, но на "Българска армия" в отложен мач от началото на сезона. Тогава ще бъде затворен и полусезонът в българския футбол.