Лудогорец изненада цяла Европа преди седмица, когато победи с 2:1 Рома на Жозе Моуриньо и записа една от най-славните си вечери.

Разбира се, че с подобен старт на групите на Лига Европа, очакванията към тима от Разград вече са по-високи, но днес е ред за втория тест, а според мнозина, той ще бъде най-жестокият от цялата групова фаза. Родният шамион гостува на Бетис, а двубоят на "Бенито Виямарин" в Севиля стартира в 22 часа българско време и ще може да го наблюдавате по bTV Action.

А тестът се очавка да е много тежък по няколко причини. Сред тях са напълно обективни фактори като по-сериозната класа на Бетис, отличната форма на андалусийците, които заемат временната трета позиция в Ла Лига, както и отдадеността на испанските тимове в Лига Европа - нещо, с което представителите на останалите големи първенства не могат да се похвалят.

Има и един друг детайл, който ни кара да смятаме, че на Лудогорец ще му е изключително тежко в Севиля, а причината е цялата история на разградските пътувания до Испания.

За 11 сезона в Европа Лудогорец записа славни резултати в държави-футболни сили като Италия, Германия и Франция, изигра и един драматичен мач на "Анфийлд", решен в последните минути, но така и не направи нищо запомнящо се, когато срещу себе си имаше испански опонент.

До този момент Лудогорец има три визити в Испания, като в тях не е отбелязал нито един гол, а е инкасирал 11. А в общо шестте си мача срещу испанци разградчани са с актив от шест поражения и голова разлика 1:17.

Испанската история на Лудогорец премина през загуби с 0:4 и 0:6, но започна с поражение от 0:3 насред София.

Тогава в мач от осминафиналите на Лига Европа - най-далечната фаза на турнир, която Лудогорец е достигал и до днес, шампионите на България се изправиха срещу Валенсия. По онова време стадионът в Разград имаше далеч по-различен вид от този, на който бе победен Рома преди седмица, заради което българският представител домакинстваше в София.

Пред пълните трибуни на "Васил Левски", гостите бързо поведоха чрез гол на Барахан, но в 24-ата минта опитният Сейду Кейта връхлетя Роман Безяк в наказателното поле и реферът не само отсъди дузпа в полза на Лудогорец, но и показа червен картон на бившия играч на Барселона.

Зад топката застана Роман Безяк, който вместо да изравни при вече численото предимство на терена за Лудогорец, пропусна наказателния удар. А 10-те от Валенсия използваха шанса си, като с голове на Картабиа и Филип Сендерос, спечелиха с 3:0 и решиха всичко в слъсъка. Протоколният реванш на "Местая" бе спечелен с 1:0 след гол на Пако Алкасер.

Няколко месеца по-късно Лудогорец вече бе част от групите на Шампионска лига, а там жребият им подари сблъсък с най-титулувания тим на международната сцена - Реал (Мадрид). По онова време трофеите от Шампионска лига във витринта на Кралете бяха с четири по-малко, но пък те бяха действащият шампион на Европа, с Кристиано Роналдо, Модрич, Бензема и целия блясък в състава си.

Именно в шестата минута на онзи двубой на "Васил Левски" Лудогорец вкара единственият си гол срещу испанци. Стори го Марселиньо, а в следващите 20 минути Кристиано Роналдо се нуждаеше от две дузпи, за да изравни резултата.

Реал трябваше доста да се мъчи, но все пак в 77-ата минута влезлият от пейката Карим Бензема донесе победата с 2;1.

Не така стояха нещата два месеца по-късно на "Сантяго Бернабеу", където Реал безпроблемно свърши работата си. Победи с 4:0, а задачата бе улеснена и от Марселиньо, който този път вместо да отбележи, направи ранна дузпа и си изкара директен червен картон.

Ако онази загуба с 0:4 на "Бернабеу" изглеждаше в реда на нещатата с оглед класите на двата тима, то просто няма какво да оправдае Лудогорец за случилото се няколко години по-късно в Барселона.

Но не срещу местния гранд на "Камп Ноу", а срещу Еспаньол, който вкара шест гола и унизително разгроми родния шампион. Двата тима попаднаха в една група в Лига Европа, а при първата им среща в Разград, Еспаньол бе борещ се за оцеляването си тим на дъното на Ла Лига, но все пак успя да открадне победата с 1:0.

Но докато мачът на родна земя бе равностоен, то в Испания пощада нямаше. Лудогорец бе тотално разпилян - два червени картона до 34-ата минута, три гола през първата и три през втората част, а разликата можеше и да е по-голяма.

Мачът изравни онова 0:6 от Арсенал в Шампионска лига, но този път не бе нанесено от мултимилионна селекция от Висшата лига, а от тим в дъното на класирането на Ла Лига. Всъщност, в края на същия сезон, Еспаньол изпадна. А онова 0:6 през 2019-а бе последната среща на Лудогорец с испанци в тази кошмарна серия.

Сега обаче съдбата прати шампионите отново срещу съперник от тази страна, като днес гостуват "Бенито Виямарин" в Севиля и ще опитат да пренапишат черната си и тежка статистика.