Което не се купува с пари, се купува с много пари - тази отдавна доказана максима в европейския футбол за пореден път бележи с печата на разхищението летните трансферни сделки.

Парадоксално, трансферният прозорец официално все още не е отворил, а клубовете на континента вече пръснаха над 970 милиона евро за нови играчи (по данни на портала Трансфермаркт).

В този мултимилионен хаос, който на моменти прилича на бясното наддаване на фодовата борса в Ню Йорк, някои отбори вече успяха да се сдобият с мечтаните нови попълнения, а други тепърва са подготвили дебели пачки, за да се намесят в голямата игра.

И ако "златната ябълка" Килиан Мбапе остана неоткъсната от Реал в градината на ПСЖ, то някои други сделки определено будят огромен интерес. Ето какво се случва на пазара.

Най-скъпият финализиран трансфер до момента е привличането на 22-годишния Орелиен Чуамени от Монако в Реал (М) срещу 80 милиона евро. Само за справка - преди година дефанзивният халф бе оценяван наполовина, а преди още година - през 2020-а, дойде в Монако от Бордо срещу само 17,5 милиона евро.

Орелиен Чуамени е най-скъпото лятно попълнение - 80 милиона евро.

Getty Images

Идентичен е случаят със скока на цената и при втория по големина трансфер - този на Дарвин Нунес в Ливърпул. Пристигащият от Бенфика играч бе привлечен срещу 75 милиона евро, като сумата може да нарасне до 100 милиона евро с бонусите. Преди 2 години португалският гранд плати за него само 24 милиона на Алмерия. Очакванията към Нунес са огромни, като тепърва предстои да видим как ще се адаптира към стила на игра в Англия.

Подобен проблем стои и пред Ерлинг Холанд, който засега държи бронза в трансферната класация с 60 милиона евро. Сити плати тази сума на Борусия (Д) като откупна клауза, възползвайки се от вратичка в договора. Ако трябваше да плащат реалната пазарна цена обаче, "гражданите" със сигурност щяха да се изръсят поне двойно.

Ерлинг Холанд ще играе за Ман Сити през новия сезон.

Getty Images

Следващите в класацията сделки са на една идея по-непознати имена. Такъв например е случаят с левия защитник Нуно Мендеш, за когото ПСЖ брои 40 милиона евро на Спортинг. Или пък Карим Адейеми, озовал се в Борусия срещу 38 милиона евро в касата на РБ Залцбург.

От по-популярните имена, които вече се уредиха със смяна на клуба срещу трансферна сума, може да се отличат Филипе Коутиньо (20 милиона евро от Барселона в Астън Вила) и детето-чудо Раян Гравенберх (сменил екипа на Аякс с този на Байерн срещу 18 млн).

Що се отнася до свободните трансфери, тук нещата са повече от сериозни. Заради изтичане на договорите на пазара се оказаха наистина качествени играчи, които веднага бяха прилапани от грандовете.

Железният защитник на Челси Антонио Рюдигер пое към Реал (М), голаджията на Наполи Лоренцо Инсиние предпочете гурбет в канадския Торонто, а същото направи и Ектор Ерера, който смени екипа на Атлетико (М) с този на Хюстън.

Антонио Рюдигер напусна Челси в посока Реал.

Getty Images

Хърватинът Иван Перишич също имаше солидна оферта от Мейджър сокър лигата, но предпочете да напусне Интер в посока Тотнъм, а Никлас Зюле извървя обратния път от Байерн до Борусия (Д).

На фона на всички тези сделки, на хоризонта вече се задават нови бомбастични трансфери, които ще пренаредят пасианса в европейския футбол.

Привличането на Нунес в Ливърпул стартира ефекта на доминото - мърсисайдци пуснаха Садио Мане в Байерн, който пък ще позволи на голямата си звезда Роберт Левандовски да премине в Барселона. Сумата на последните две сделки се движи около 40 милиона евро заради напредналата възраст и изтичащите договори на двамата.

Садио Мане се сбогува с феновете, като ще премине в Байерн до броени дни.

Getty Images

Очаква се в близките дни Гарет Бейл също да обяви къде ще продължи кариерата си, след като напусна Реал.

На пазара обаче тегнат и две огромни въпросителни, които имат потенциала да се превърнат в хитовете на лятото.

Първата е свързана с обичайния заподозрян Кристиано Роналдо. Макар публично да обяви, че възнамерява да остане в Манчестър Юнайтед, от Англия идват все повече индикации, че 36-годишният португалец не попада в плановете на новия мениджър Ерик Тем Хаг. Специалистът е заявил, че ще налага скоростен футбол, като 5-кратният носител на "Златната топка" не се вписва в схемата.

Отделно, Роналдо изобщо не е доволен, че няма да играе през новия сезон в любимата си Шампионска лига. Ако се стигне до раздяла, фаворит за подписа му е Рома, където основен фактор при преговорите ще е Жозе Моуриньо, който е изключително близък с играча.

Снимка: AP/БТА

Индикации за бомбастична раздяла идват и от Франция, където ПСЖ бе натопен пред УЕФА от шефа на испанския футбол Оскар Тебас и трябва спешно да запушва пробойна от над 200 милиона евро, както и да намали гигантския си бюджет за заплати.

Вчера две от най-авторитетните спортни издания в Европа - испанският "Марка" и френският "Екип", излязоха с информации, че един измежду Неймар и Лео Меси ще бъде принуден да си стегне багажа. Везните клонят повече към раздяла с Неймар, но бразилецът изобщо не е склонен да си намали заплатата от 50 милиона евро, а на континента няма друг клуб, който да може да му ги предложи.

Каквото и да се случи обаче в идните два месеца, вече е сигурно, че този трансферен прозорец ще е един от най-интересните и натоварените, като по всичко личи, че тепърва може да станем свидетели на нови колосални сделки и бомбастични рокади в европейския футбол. Срещу много пари, естествено...