За първи път във впечатляващата си треньорска кариера,преминала през много трофеи и забележителни моменти, Жозе Моуриньо допусна две поредни домакински загуби.

Това се случи, след като неговият Тотнъм загуби с 0:1 от бившия му Челси в дербито на 22-ия кръг от Висшата лига.

Така треньорът, който между 2002-а и 2009-а издържа общо 150 мача без загуба на собствен терен с различните си клубове в общо четири страни, сега се сблъска с навлизането на непозната за него домакинска криза.

Задълбочи я точно Челси, с който Моуриньо така и не загуби на "Станфорд Бридж" по време на първия си престой в клуба.

А иначе общо загубите за Тотнъм във Висшата лига станаха три, което си е навлизане в сериозна криза за "шпорите", които в средата на декември деляха челното място с Ливърпул, а всички слагаха клуба в сметките за титлата. Дори се заговори за "ефектът Моуриньо", който може да обърка плановете на Клоп и Гуардиола в битката за върха.

Месец и половина по-късно, Тотнъм е едва невети, а първата позиция изглежда невъзможна и на 14 точки разстояние.  За "шпорите" сякаш остава битката за зона Шампионска лига, която също не е толкова близо - на 7 точки.

Челси пък се поздрави с втори пореден успех и дебютен за новия треньор Томас Тухел в гостуване. На този етап първите му седмици начело на "сините" от Лондон изглеждат успешни, като в три двубоя момчетата му още не са допуснали гол.

Днес всичко се реши с дузпа в 24-ата минута на мача, която дежуурният изпълнител на Челси - Жоржиньо, превърна в гол.

Наказателният удар бе отсъден заради неориентираните действия на Ерик Дайър, който в наказателното поле абсолютно ненужно препъна Тимо Вернер.

През тази първа част Челси бе доста по-добрият тим на терена, докато Тотнъм действаше плахо и доста безлично в предни позиции.

Всъщност "шпорите" така и нямаха чисто положение за целия мач, а може би не е случайно, че кризата в тима е съвпада с контузията на голаджията Хари Кейн.

Все пак трябва да отчетем, че през втората част Тотнъм подходи доста по-агресивно и опитваше да пресира Челси, както и по-често да поглежда към вратата на Менди. "Шпорите" имаха няколко опасни удара в последните 15 минути на мча, но те бяха от далечна дистанция, а не класически чисти ситуации.

През тази втора част Челси също имаше своите шансове да реши всичко, като при най-чистия от тях Юго Лорис спаси удар на Маунт.

Може би заслужено с оглед на показаното, Челси измъкна трите точки от Северен Лондон, като се настани на шестото място, на 4 точки от зона Шампионска лига.

Снимка: Getty images