Манчестър Юнайтед постигна първия си дубъл над Манчестър Сити във Висшата лига от 10 години след 2:0 на "Олд Трафорд" в 29-ия кръг.

"Червените дяволи" изиграха перфектен мач, а Оле Гунар Солскяр стана едва вторият мениджър след Юрген Клоп, който печели три пъти срещу Пеп Гуардиола в рамките на един сезон. Постигна го два пъти в първенството и веднъж в турнира за Купата на лигата, където "гражданите" триумфираха с титлата преди седмица.

Юнайтед изнесе фантастично представяне в отбрана, на което би завидял и бившият им мениджър Жозе Моуриньо. Освен това отбеляза две попадения. Антонио Марсиал се разписа през първата част, а Скот Мактомини подпечата успеха с 2:0 в продължението на срещата. Цялостната игра на домакините беше една от най-впечатляващите откакто норвежкият мениджър е начело. Той постигна серия от 10 мача без загуба, което не се беше случвало от първите му 10 срещи като наставник на "Олд Трафорд".

Сити може да се сърди на липсата си на разнообразие в атака и три непростими грешки на вратаря си Едерсон - две от тях доведоха до гол. Такъв на Агуеро за 1:1 през втората част беше отменен след намеса на страничния съдия и ВАР заради тънка засада. Това е седма загуба на Пеп в първенството за един сезон - нещо, което не му се е случвало в кариерата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Първият шанс в мача се откри пред Манчестър Сити. Фил Фоудън намери Рахийм Стърлинг на далечната греда и с фалцов удар английският национал принуди Де Хея да прави важно спасяване.

Сити продължи да бъде по-активният отбор на терена, но откриващият точен удар за "червените дяволи" дойде в 16-ата минута, когато Даниел Джеймс стреля в ръцете на Едерсон.

Темпото на "Олд Трафорд" беше много високо и двата тима не спираха да атакуват, като оправдаваха високите очаквания към двубоя.

В 28-ата минута Антони Марсиал направи голям пропуск за "червените дяволи", след като проби по десния фланг. Той реши да стреля в наказателното поле, въпреки че можеше да подаде на непокрития Бруно Фернандеш. Топката с лекота бе спасена от вратаря.

Само две минути по-късно именно Марсиал откри резултата. Юнайтед получи спорен пряк свободен удар и Фернанеш заучено пусна топката към френския нападател. Ударът му от воле ще тежи на съвестта на Едерсон, който се намеси, но въпреки това топката влетя във вратата.

След гола Юнайтед заигра още по-добре - с много преса, енергия и хубави комбинации в атака. В 42-ата минута Фред получи жълт картон за симулация, въпреки че имаше контакт с Отаменди. ВАР не преразгледа ситуацията, въпреки че имаше основания за това. Сити отправи едва един удар през първите 45 минути.

В началото на втората част Серхио Агуеро реализира попадение, но то бе отменено заради много тънка засада, в която рамото на аржентинеца бе в нередовна позиция.

В ответната атака колегата му Едерсон направи чутовна глупост, като не успя да овладее чисто една топка и бе близо до това да допусне лековат гол на Марсиал. Това бе втора груба грешка на бразилския страж.

Сити определено започна да владее инициативата, а съперникът се прибра в своята половина. Де Хея спаси един удар, а шут на Николас Отаменди с глава след корнер мина над вратата.

В 70-ата минута Даниел Джеймс можеше да реши всичко в мача като проби от дясно, но вместо да подава реши да стреля и ударът бе спасен от Едерсон. Фернандеш за втори път в мача очакваше пас на изгодна позиция напълно непокрит, но не го получи. Сити отвърна с остро центриране на Марез, при което Стърлинг се размина с топката непосредствено пред вратата.

Сити така и не стигна до нови опасни ситуации и вместо това допусна втори гол в 97-ата минута. Нова грешка на Едерсон доведе до попадение на Скот Мактомини, който вкара от много далечна дистанция.

Юнайтед вече има 45 точки и се намира на петата позиция, а Сити е втори с 57 точки.