Манчестър Сити сбъдна голямата си мечта и влезе в отбраното семейство на европейските клубни шампиони.

"Гражданите" са новият носител на трофея в Шампионска лига, спечелен сред измъчено и драматично 1:0 над Интер в Истанбул.

Трофей, който въпреки огромните инвестиции винаги убягваше на Сити, но днес Пеп Гуардиола и момчетата му са на страната на победителите, при това в може би най-подходящата година. Подходяща, защото с днешния успех Манчестър Сити оформи своя требъл. Титла и Купа в Англия, гарнирани с европейския трон.

А требълът е постижение, което в цялата история на клубния футбол са постигали само седем клуба в Европа. В Англия пък това е правил само градския съперник Манчестър Юнайтед през 1999-а, но днес компанията на "червените дяволи" правят техните шумни съседи.

ВИДЕО ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК >>>

Иначе триумфът не дойде точно по доминиращият начин, който всички очкаваха. Родри в 68-ата минута вкара скъпоценния гол, а в последните минути късметът покри Сити при два шокиращи пропуска на Интер. Драматичен край на един иначе спокоен и не особено атрактивен финал. Това, което ще се помни обаче не е играта, а името на победителя, което днес е Манчестър Сити.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Още с началните около 15 минути на мача, може би за всички стана ясно, че така очакваният невероятен натиск и тотална доминация на Сити няма да се състои.

Просто "гражданите" изглеждаха твърде притеснени и нервни в действията си, очевидно притиснати около всичко очаквания в този финал.

Трябва да отчетем, че и играчите на Интер вършеха по брилянтен начин своята отборна работа в дефанзивен план и на практика не позволяваха каквито и да е положения пред вратата си.

За първите 45 минути игра имаше само една по-опасна ситуация, която се откри пред Ерлинг Холанд. Той бе изведен на добра позииця и стреля, но ударът му бе в обсега на вратаря Онана, който спаси.

Може би най-ключовият момент за първото полувреме бе в 30-ата минута, когато без видим контакт Кевин Де Бройне седна на тревата и се хвана за задната част на бедрото. Белгиецът опита да продължи, но няколко минути по-късно даде ясен знак, че трябва да бъде заменен.

Ужасен сценарий за плеймейкърът на "гражданите", който и преди две години трябваше да напусне принудително финала на Шампионска лига заради травма, но тогава след точно час игра.

През втората част това, което се промени бе малко по-активният натиск на Сити, но "гражданите" така и не успяваха да намерят път към италианската врата, а предимно разиграваха топката по дължина.

Няма как да не скрием, че в дълги периоди този мач създаваше впечатлението на един от най-скучните и монотонни финали в последните години.

Ключовият миг в мача дойде в 68-ата минута, когато с чудесен пас Родри успя да разсече отбраната на Интер и изведе Бернардо Силва, който отправи прострелно центриране.

Тук късметът се усмихна на "гражданите", защото след рикошет топката отиде отново в Родри, който от своя страна с мощен удар откри за 1:0.

Това бе голът, който реши финала в полза на Манчестър Сити, защото до края "гражданите" не създадоха опасен шанс, а такива имаше пред тяхната врата.

Само секунди след попадението поредица от нелепи отигравания направи така, че Федерико Димарко стреля с глава в гредата, а пропускът на мача дойде в предпоследната 89-а минута.

Появилият се от пейката Ромелу Лукаку стреля от само няколко метра, но ударът му уцели крака на вратаря Едерсон и като по чудо не влезе във вратата.

Това бе моментът, в който Интер сякаш виждаше изравнителния гол.

Но шансът не бе последен, защото буквално с последното отиграване в мача, което дойде след центриране от корнер, удар с глава бе спасен решително от Едерсон, което уби и последната италианска надежда.

Гол не падна, а новият крал на Европа се казва Манчестър Сити.