Манчестър Сити постигна убедителна победа над Манчестър Юнайтед с 4:1 на "Етихад" в градското дерби от 27-ия кръг на Висшата лига.

"Гражданите" показаха, че са устремени в битката за титлата и взеха с лекота мач, който можеше да е препъникамък за тях. Кристиано Роналдо пропусна мача за "червените дяволи" заради лека травма, а Бруно Фернандеш игра като "фалшива деветка".

Това не донесе резултат. Сити контролираше срещата изцяло и водеше на полувремето с 2:1 след попадения на Кевин Де Бройне и едно на Джейдън Санчо. През втората част Юнайтед почти не игра с топката, а Рияд Марез вкара нови две попадения за "сините" от Манчестър.

Така Сити поведе отново с шест точки на върха в класирането - 69 срещу 63 за Ливърпул, който е изиграл с един мач по-малко. Освен всичко Пеп Гуардиола и компания прекъснаха серия от три поредни домакински загуби срещу Юнайтед. За "червените дяволи" това е първа загуба във Висшата лига от 3 януари след осем поредни мача без поражение.

Сити започна вихрено и поведе още с първата си опасна атака в петата минута. Кевин Де Бройне се разписа със силен удар по земя след остро центриране на Бернардо Силва от левия фланг. Юнайтед опита да отвърне веднага с добри действия на Фред, който бе на стрелкова позиция, но Едерсон излезе бързо и го блокира.

В 17-ата минута Де Бройне бе близо до втория си гол с нов удар по земя, но от малък ъгъл. Този път Давид Де Хея се справи.

В 22-ата минута Юнайтед изравни. Джейсън Санчо получи пас на фланга, финтира двама футболисти и отправи страхотен удар в далеячния ъгъл, за да накаже бившия си отбор - 1:1. Сити пък минути по-късно удари напречната греда след удар с глава на Фил Фоудън, при който топката придоби странна траектория.

"Гражданите" излязоха отново напред във резултата в 28-ата минута. Грешка на Еланга позволи на Грийлиш да стреля и Де Хея спаси, но след карамбол в наказателното поле и Де Бройне получи възможност, за да вкара втория си гол - 2:1.

В края на полувремето Де Хея направи още едно впечатляващо спасяване, този път след удар на Рияд Марез.

Въпреки че Юнайтед изоставаше в резултата, в началото на втората част Сити бе пълен господар на терена и отправи следващите шест удара от срещата. Де Хея направи една намеса, а защитниците пред него все по-често под натиск правеха лековати грешки.

Натискът на "гражданите" даде своя резултат в 68-ата минута. Де Бройне центрира от корнер към непокрития Марез, който със страхотен удар от ждроб не остави шанс на Де Хея - 3:1. Получи се и рикошет в крака на Магуйаър, който допълнително затрудни стража.

В 81-ата минута Сити бе близо до много красив гол след ножичен удар на Жоао Кансело, но Де Хея спаси. В края на мача и Илкай Гюндоган направи значим пропуск след пас на Родри. Юнайтед буквално не помириса топката през второто полувреме.

В продължението благодарение на ВАР бе признато четвърто попадение за Сити, като негов автор отново бе Рияд Марез.