Световните квалификации в зона Африка предложиха много емоционални моменти, като най-очакваният бараж бе повторението на финала за Купата на континента между Сенегал и Египет.

В първия мач египтяните спечелиха с 1:0, но на реванша шампионите на Африка стигнаха до същия триумф на свой терен след гол на Булайе Дия още в четвъртата минута.

Продълженията между двата отбора, подобно на големия финал, не предложиха попадения и пак се стигна до дузпи.

Мохамед Салах този път изпълнява първи за "фараоните", но изпусна. Честта да изпълни решителната дузпа онтово се падна на съотборника му в Ливърпул Мохамед Салах и резултатът бе същият.

Сенегал триумфира с 3:1 при дузпите и се класира за второ поредно Световно първенство и общо трето в историята си. Преди четири години "лъвовете" отпадна драматично в груповата фаза. Египет също игра на Мондиала в Русия, но този път ще пропусне шампионата.

Това не важи за отбора на Гана, който стигна до 1:1 при гостуването си на Нигерия и благодарение на гола си на чужд терен след 0:0 в първия мач, се класира за Катар.

Томас Партей откри резултата за "черните звезди" в десетата минута, а в 22-ата Уилям Троост-Еконг изравни от дузпа.

Така четвъртфиналистът от 2010-а Гана се класира за първи път на Световно първенство от 2014-а, когато отпадна в груповата фаза. Нигерия ще пропусне шампионата след три поредни участия между 2010-а и 2018-а.

Мароко също отива на големия форум след категорична победа с 4:1 над ДР Конго и общ резултат от 5:2. Това ще е общо шести Мондиал за "лъвовете от Атлас". Преди 4 години те отпаднаха в груповата фаза.

В Катар ще гледаме и друг добре познат тим от Африка - този на Тунис, който също игра и през 2018-а. Тунизийците сега стигнаха до 0:0 срещу Мали и с общ резултат 1:0 донесоха голямата радост за страната.

Драма имаше в Алжир, където домакините отпаднаха от сметките в 124-ата минута. Камерун отива на Мондиала за първи път от 2014-а след късно попадение на Карл Токо-Екамби за 2:1.