Лудогорец остави зад гърба си поредната драматична европейска вечер, завършвайки наравно 2:2 при гостуването си на Марибор в плейофната фаза на Лига Европа.

Тимът на "зеления" временен наставник Станислав Генчев се класира за групите в Лига Европа с този общ резултат и повече голове на чужд терен, макар че буквално бе на сантиметри от кошмарен развой.

Разградчани изиграха фантастично първо полувреме и поведоха с 2:0, но през втората част допуснаха изравняване и бяха съвсем близо до това да си тръгнат нещастни от Словения. Мачът се обърна с главата надолу, въпреки комфортния аванс, който задължаваше домакините да вкарат наглед непосилни три гола. Греда в края на редовното време при 2:2 накара българските фенове да изтръпнат, но съдбата се усмихна. Опитните играчи на Разград, които вече имат достатъчно европейски битки зад гърба си, изнесоха мача.

Родният шампион си поигра с късмета си, но ентусиазмът през първата част показа, че решението за рисковата смяна на треньора Стойчо Стоев в дните преди мача е оправдано. Фортуна също им се усмихна, но най-радостното е, че за четвърти пореден път е премината успешно последната крачка преди групите на втория по сила европейски клубен турнир. Финансовата инжекция от 3 милиона евро също ще дойде добре за Кирил Домусчиев и компания.

Лудогорец започна много силно и смело, и веднага се втурна да търси важен гол на чужд терен. Марибор сякаш не очакваше нещо подобно и се принуди да се прибере трайно в и около наказателното си поле.

В 17-та минута този така важен гол дойде. Марселиньо, който доскоро дори не бе в състава на разградчани, вкара фантастично попадение с фалцов удар от левия фланг с десен крак.

Голът не успокои гостите и те продължиха да натискат в половината на съперника. Така в 25-та минута тимът на Станислав Генчев получи дузпа, след като Сисиньо бе изритан. Зад бялата точчка застана Клаудиу Кешеру и вкара за 2:0.

Снимка: Bulphoto

В 36-та минута дойде един от най-добрите шансове за Марибор. Рок Кронавитер бе изведен зад защитата, а Пламен Илиев излезе и сякаш го уплаши. Словенецът прати топката в аут от много изгодна позиция.

Въпреки комфортния аванс, който принуждаваше съперника да вкара цели три гола, Лудогорец продължи да играе на високо темпо и да прави остри атаки по фланговете.

Българският тим започна уверено и второто полувреме и наглед водеше инициативата, но в 65-та минута допусна гол. Резервата Маркос Таварес, който е на 35, се промъкна зад защитата на разградчани и прати топката покрай Илиев за 1:2. От там всичко се преобърна.

Голът даде импулс на словенците и те стигнаха и до втори в 72-та минута. Руди Фанчаш се възползва от центриране от фаул и с глава реализира гол, който взриви публиката.

Натискът във виолетово продължи в пълна сила и разградчани бяха в изцяло дефанзивен режим. В 89-та минута мечтата им можеше да умре. Остро центриране отляво бе отклонено нескопосано от Козмин Моци и тоопката се отби в страничната греда. Голям късмет!

Петминутното продължение бе изиграно разумно от разградчани, въпреки че Рафаел Форстър направи ненужно нарушение около наказателното поле в самия край. Съотборниците му оцеляха и излязоха сухи в голямата драма.

Жребият за груповата фаза е в петъчния ден, а Лудогорец ще трябва да задържи нивото от днешното първо полувреме, ако иска отново да се класира за елиминациите. Позитивните знаци ги има.

Марибор: 13. Пирич, 22. Милец, 31. Ивкович, 55. Перичич, 28. Вилер, 5. Връховец, 8. Крету, 27. Мешанович, 7. Кронаватер, 77. Пошек, 11. Захович

Лудогорец: 23. Илиев, 3. Недялков, 90. Форстър, 30. Моци, 4. Сисиньо, 25. Баджи, 12. Анисе, 17. Жоржиньо, 84. Марселиньо, 88. Вандерсон, 28. Кешерю.