Барселона победи Атлетико (Мадрид) на "Уанда Метрополитано" с 1:0 в дербито на 15-ия кръг на испанската Ла Лига.

Двубоят оправда очакванията за голямо шоу и предложи много интересни моменти, но кулминацията дойде в 86-та минута, когато Лионел Меси порази любимата си жертва със страхотен гол. Вече има 30 попадения в 39 срещи с този съперник.

Аржентинецът избухна ден преди този, в който е много вероятно да спечели шестата си "Златна топка" в кариерата. Стори го с добре позната комбинация с любимия си съотборник Луис Суарес. Не му вървеше особено в хода на предишните 85 минути, но както сме свикнали да гледаме, успя да реши мача с индивидуалната си класа.

Атлетико и Чоло Симеоне могат да съжаляват много, защото изиграха много силен мач и заслужаваха точката. На свой ред пропуснаха много пред Тер Щеген и сблъсъкът можеше да се развие по много различен начин. Освен това съдията Антонио Матео Лаос пропусна да покаже заслужен червен картон за Жерар Пике през втората част.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Другият очакван сюжет бе завръщането на Антоан Гризман на "Уанда Метрополитано". Французинът беше свирепо освиркван от феновете и сякаш това му повлия, защото игра неубедително и провали няколко обещаващи атаки.

Още в първите десет минути Атлетико получи страхотен шанс да отбележи. Удар на новото попълнение Марио Ермосо рикошира в Жуниор Фирпо и топката срещна страничната греда.

В 20-та минута имаше друг фактор, който да спаси Барса - вратарят Тер Щеген. Направи фантастично спасяване след силен удар по земя на Хермосо от непосредствена близост. Стражът имаше и огромен късмет, защото топката мина между краката му, но промени траекторията си и не влетя във вратата. Малко след това и Ектор Ерера имаше много добър шанс, но стреля неточно в наказателното поле.

В ответната атака Меси и Ракитич комбинираха, но хърватинът стреля твърде слабо при нов страхотен шанс в мача. В 40-та минута Тер Щеген направи ново фантастично спасяване след удар на Алваро Мората с глава, дошъл при центриране от корнер. Шоуто продължи на другата врата, където Жерар Пике също стреля с глава след ъглов удар и нацели горната греда.

Барса се подобри значително през втората част и започна да играе много по-агресивно и атакуващо. В 60-та минута Меси получи голям пространство пред наказателното поле и стреля, но последва добро спасяване на Облак. След това вратарят хвана и удар на Суарес.

В 71-та минута дойде най-спорният момент в мача. Жерар Пике, който имаше жълт картон, направи шпагат срещу Алваро Мората, при който не игра с топката. Съдията шокиращо за публиката не показа второ официално предупреждение, а имаше всички основания да го направи.

Ситуацията сякаш амбицира "дюшекчиите" и малко след това отново се разминаха с гола. И въпреки, че те изглеждаха по-добрият отбор на терена в заключителните минути, Меси ги наказа с индивидуалната си класа. Геният от Росарио проби през центъра и направи фантастично двойно подаване с Луис Суарес преди да прати топката покрай Облак със своя добре разпознаваем удар. С подобен порази и Реал (Мадрид) в 94-та минута при онова страхотно 3:2 на "Бернабеу" през 2017-а.

Барселона се върна на върха в първенството с 31 точки, колкото има и Реал (Мадрид), като каталунците имат по-добра голова разлика и мач по-малко. Атлетико остава на незавидната за своите стандарти шеста позиция с 25 точки.