Барселона за първи път в историята спечели на "Олд Трафорд" срещу Манчестър Юнайтед - 1:0 в първия им четвъртфинален мач от Шампионска лига.

Така "червените дяволи" във втори пореден кръг на елиминациите ще трябва да търсят обрат като гост, но на "Камп Ноу" със сигурност ще е много по-трудно спрямо "Парк де Пренс". Каталунците вече имат четири победи срещу Юнайтед в Шампионска лига на четири различни стадиона.

Те не изиграха най-силния си мач, но свършиха професионална работа след ранен автогол на Люк Шоу. В голяма част от мача скриха топката на съперника и не му дадоха възможност да владее в големи периоди. Позитивната новина за домакините е, че изиграха много по-силен двубой спрямо този с ПСЖ на "Олд Трафорд" (0:2).

Юнайтед днес имаше своите шансове, но ги опропастяваше и взимаше грешните решения в заключителните моменти на атаката. Завърши без точен удар в мач от Шампионска лига за първи път от 2005-а. Освен това си вкара осми автогол в турнира, което е абсолютен рекорд. Голям длъжник е Маркъс Рашфорд, който изигра много слабо второ полувреме, но остана на терена до края на мача. Лео Меси също направи един от тихите си двубои, но имаше ключова роля при победния гол.

СНИМКИ ОТ ДВУБОЯ >>>

Срещата започна по очакван начин. Барса владееше топката и се настани в половината на съперника. Привидно защитниците в червено се справяха, но в един момент пропукването дойде.

В 12-та минута Лионел Меси получи в наказателното поле и прати находчив пас към Луис Суарес, който отклони с глава. Топката срещна тялото на Люк Шоу и влетя във вратата. Първоначално страничният съдия отсъди засада, но правилно тя бе сотменена. Автогол на Шоу.

Снимка: AP/БТА

След това "червените дяволи" заиграха много по-добре и започнаха да правят по-продължителни атаки. Изпуснаха на два пъти от пряк свободен удар, а обещаваща контраатака бе провалена от центриране на Ашли Йънг.

В 30-та минута Скот Мактомини поиска дузпа след контакт с бранител, но падането му бе симулативно. В другата половина Крис Смолинг удари силно Меси в лицето и геният получи неприятна аркада, която не му попречи да продължи.

Малко след това Давид Де Хея за първи път имаше възможност да се намеси. Той парира с крака след силен удар на Коутиньо по земя, който бе на стрелкова позиция заради грешка на Линдельов.

Пет минути преди края дойде златен шанс за Юнайтед. Рашфорд центрира на далечната греда, където Диого Дало непокрит направи пропуск с глава пропускайки целта.

Домакините продължиха позитивната си тенденция през втората част и натиснаха съперника в началото й. Рашфорд направи един значим пропуск, след като избита топка му падна на волето на много добра позиция.

В 65-та минута Барса получи един от редките си шансове, когато Суарес бе изведен зад защитата, но с удара си оплете топката във външната страна на мрежата. Ъгълът бе твърде неудобен. В следващата атака Де Хея трябваше да се намесва след нов удар от малък ъгъл.

Постепенно Барса си върна владението на топката и се възползва от умората при противника. Започна да си подава топката и да не дава, както бе в началото на мача.

До края "червените дяволи" стигнаха само до няколко центрирания пред Тер Щеген, но не и до нещо по-опасно. Реваншът е на 16 април на "Камп Ноу".