РБ Лайпциг превзе Лондон, побеждавайки с 1:0 Тотнъм в среща от осминафиналите на Шампионска лига.

Храбрият немски тим, който за първи път в скромната си история играеше на подобна фаза в европейските клубни турнири, успя изненадващо да сломи миналогодишния финалист.

За мнозина изненадващо, но в никакъв случай незаслужено. Лайпциг игра смело и агресивно, със забележителна тактическа грамотност, надигравайки английския си противник.

Немците бяха предвождани от смятания за гений в треньорската професия Юлиан Нагелсман, който със своите 32 години и 211 дни, се превърна в най-младия наставник, водил тима си на подобна фаза.

Отборът му успя да се справи с този на далеч по-опитния Жозе Моуриньо, който обаче имаше и редица проблеми с контузии.  Все пак това не може да е оправдание за Тотнъм, който през почти целия мач действаше доста пасивно и бе надигран в собствения си дом.

Макар през миналия сезон "шпорите" да достигнаха финала в Шампионска лига, загубата у дома ги поставя в доста тежка ситуация и под сериозна заплаха от напускане на турнира. Тя дойде с гола от дузпа на немския национал Тимо Вернер в 58-ата минута.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Още със самото начало на мача стана ясно, че задачата на Тотнъм ще е доста тежка, защото гостите без капка страх се хвърлиха в атаки.

Не бяха изминали и 2 минути, когато немците имаха вече два чисти пропуска в сметката си, а при единия от тях и гредата помогна на Юго Лорис.

И това не бе само временно явление. РБ Лайпциг играеше по този начин през цялото полувреме. Немците пресираха съперника и използваха всяка възможност за атака, докато Тотнъм бе предпазлив и рядко организираше сериозни нападения.

Единственият по-сериозен шанс за домакините се откри пред нидерландеца Бергвайн, който не успя да отбележи от отлична позиция.

С нови пропуски за гостите се отчете Тимо Вернер, такъв направи и Патрик Шик.

Втората част започна подобно на първата, с агресия от немския тим.

Така се стигна до 57-ата минута, когато Конрад Лаймер нахлу в наказателното поле, а Бен дейвис го фаулира с неразчетена проява. Спорове около нарушението нямаше, а уелският краен бранител определено можеше да се намеси по-добре.

Зад топката застана Вернер, който с отлично изпълнение се реваншира за пропуските си по-рано в мача.

И ако не бе пропускът на Патрик Шик минути след гола, РБ Лайпциг можеше да удвои преднината си. Чехът обаче не вкара, макар да бе необезпокояван и на метри от вратата.

Тотнъм нямаше какво повече да чака, а трябваше да се хвърли в атака. Пряк свободен удар на Джовани Ло Селсо в страничната греда сякаш вдъхнови "шпорите", които се хвърлиха в атака.

Така 15 минути преди края картината на терена се промени. Играчите в бяло атакуваха, тези в черно се защитаваха. Въпреки натиска обаче, удар с глава на Лукас Моура бе най-интересното, до което Тотнъм се добра.

По този начин РБ Лайпциг взе много важна победа далеч у дома, като ще трябва да довърши задачата си в реванша на 10 март.