Арсенал сложи край на серията си от три последователни загуби и то по какъв начин само. Тимът на Микел Артета спечели лондонското дерби с Челси с 4:2 като гост, като на “Стамфорд Бридж” показа атрактивен и открит футбол, а всички голове бяха дело на младата гвардия на отбора - Еди Нкетия на два пъти, Емил Смит-Роу и Букайо Сака.

За домакините точни бяха Тимо Вернер и Сесар Аспиликуета, но капитанът на “сините” се превърна в антигерой в края, когато направи дузпата, с която всичко приключи.

22-годишният Нкетия изведе своите напред след по-малко от четвърт час футбол, когато се възползва от грешка на Андреас Кристенсен при връщане към вратаря и без особени проблеми вкара за 1:0. Тимо Вернер изравни само четири минути по-късно, след като вкара за 1:1 в 17-ата минута. Така критикуваният германски нападател вече има 23 гола във всички турнири, което го прави топреализатор на “сините” през сезона досега.

Десет минути по-късно Смит-Роу материализира асистенция на Мартин Йодегор за 2:1, като това попадение дойде след страхотна бърза атака на гостите. Аспиликуета възстанови равенството само пет минути след това и така двата тима се прибраха при 2:2 на почивката.

Второто полувреме започна със смяна в центъра на защитата за домакините - 37-годишният Тиаго Силва замени Кристенсен, за да се превърне в най-възрастният полеви играч на Челси в Премиър лийг. Досегашният рекорд се държеше от Греъм Рикс, също играл на 37 години и то отново срещу Арсенал през 1995 година. Бразилецът обаче го стори на 37 години и 210 дни - със седем дни повече от Рикс.

През втората част Арсенал категорично надигра съперника си и заслужи трите точки, като Нкетия се разписа за втори път в 57-ата минута, когато след хаос в наказателното поле бе най-съобразителен за 3:2. Той е първият играч на Арсенал с два гола срещу Челси в първенството от Робин ван Перси, който го стори през октомври 2011 година.

И трите пъти, в които Челси допуска три или повече гола под ръководството на Томас Тухел в шампионата у дома пък са през месец април - срещу Уест Бромич през 2021 и срещу Брентфорд и Арсенал този месец. Така германецът не успя да отпразнува подобаващо своя мач №50 начело на клуба.

В добавеното време на мача Аспиликуета прекалено очевидно събори Сака с ръце в наказателното поле, а след това седмицата на гостите хладнокръвно сложи точка на спора от дузпа за 4:2.

Арсенал вече има 57 точки с колкото е и четвъртия Тотнъм, а Челси е трети с 62 и две загуби в последните си три мача.

Манчестър Сити пък се върна на върха, изпреварвайки Ливърпул, след като спечели с 3:0 у дома срещу Брайтън. Рияд Марез вкара първия гол, после асистира на Фил Фоудън за 2:0, а третото попадение бе дело на Бернардо Силва.