Младежкият национален отбор на България до 21 години победи връстниците си от Латвия с 1:0 в квалификационен мач за Евро 2021.

Така два кръга преди края на квалификациите, младежите ни запазиха шансове да се класират на шампионата в Унгария и Словения през следващата година.

Рамо за нашата кауза удариха и младежите на западната ни съседка Сърбия, които по същото време не играеха за нищо освен за честта си, но победиха директният ни конкурент Полша с 1:0. Така два кръга преди края на квалификациите, Полша има преднина от две точки пред България в битката за второто място. На първото убедително се е настанил тима на Русия.

Само след 4 дни, на 13 октомври, България гостува на Полша, като успех ще ни изкачи на мечтаната втора позиция, която след това трябва да бъде затвърдена срещу последния Естония през ноември. При два успеха в тези два мача, участието ни на Европейско ще бъде сигурно.

Победата в Полша не изглежда никак невъзможен сценарий, защото преди 11 месеца мачът в София завърши с класически успех 3:0 в наша полза.

Двубоят срещу аутсайдера Латвия тази вечер пък не бе най-добрият за нашия тим, но скъпоценният гол на Станислав Иванов в 67-ата минута, продължи да поддържа мечтата за Евро 2021 жива.

Снимка: БТА

Мачът можеше да започне ужасно за нашият тим, след като още във втората минута Юнис Гринберг отправи мощен удар, а топката срещна страничната греда.

Това обаче си остана и единственото по-чисто положение за латвийците. До края на мача България тотално контролираше мача, докато гостите залагаха предимно на здрави физически сблъсъци и изритани топки.

Добрата им подредба в отбрана затрудни нашите момчета, които през първата част така и не стигнаха до чисто положение пред противниковата врата.

В самото начало на втората част централният нападател на Латвия - Марко Регжа, реши да ни помогне. Той извърши глупав фаул в атака, а това му донесе втори жълт картон и означаваше, че гостите ще доиграят мача с 10 души.

Снимка: БТА

Така те съвсем забравиха за атаката, а до самия край мачът се играеше изцяло в половината на Латвия.

Затворената игра на противника обаче пеодължаваше да ни измъчва, докато не дойде 67-ата минута на мача.

Георги Русев центрира отлично, а макар и доста по-дребен от заобикалящите го бранители, Станислав Иванов намери отлична позиция и с глава откри.

Това се оказа и решителният момент в мача. Макар младежите ни да владееха топката през почти цялото време, те определено не изиграха най-добрия си мач в офанзивен план.

В крайна сметка успехът бе изкован, а и Сърбия ни помогна.

Решителният мач е след 4 дни в Полша, когато победа може да ни прати на крачка от Европейско първенство по футбол, макар и за младежи.