Третият ден от Световното първенство в Катар произведе и първата голяма сензация, която със сигурност ще остане в историята като един от шокиращите резултати изобщо в историята на Мондиалите.

Аржентина, предвождана от суперзвездата си Лионел Меси, загуби с 1:2 от Саудитска Арабия в първи мач от Група "С" на шампионата.

Странно или не, всеки сочеше аржентинците като един от големите фаворити, сметките ги пращаха едва ли не на сигурен полуфинал, но действителността се оказа доста по-различна и ужасяваща за "гаучосите".

В едни от може би най-шокиращите минути в историята на Световните първенства, Саудитска Арабия сътвори паметен обрат. Само четири минути в началото на втората част бяха нужни на "соколите" да вкарат двете си попадения.

А това е отбор, който не бе вкарвал повече от един гол в последните си 19 мача, но го направи днес, при това срещу Аржентина. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Истински крах за Меси и компания, които още в десетата минута водеха в резултата, вкараха и още три гола през първата част, но те бяха отменени заради засади, а особено спорно бе решението около втората ситуация.

Но не това е оправданието на аржентинците, които явно помислили, че този мач лесно ще отиде в сметката им, тотално подцениха старта на второто полувреме, а след това нещата се оказаха безвъзвратно загубени.

Освен това Аржентина се прости и с надеждата си за световен рекорд по мачове без загуба. Серията спира на №36, като вече вместо да мисли за рекорди, селекцията на Лионел Скалони ще трябва да мисли как да преодолее тази група, в която са още Полша и Мексико.

Снимка: Getty images

Всичко започна по перфектния начин за Аржентина, защото още преди да са изминали 10 минути игра, Лионел Меси изведе отбора си напред в резултата.

Това се случи след доста спорна дузпа, която словенският рефер Славко Винчич отсъди около минута и половина след ситуацията, а основният инициатор естествено бе ВАР.

Наказателният удар бе отсъден за задържане на Паредес при корнер - ситуация, която виждаме непрестанно във всеки мач, но рядко бива отсъждана като наказателен удар.

Все пак Меси превърна дузпата в гол и вкара на четвърти различен Мондиал, превръщайки се в първия аржентинец, правил това.

А следобедът за южноамериканския тим продължи в приятен ритъм. Аржентина се забавляваше, играеше добре и вкара още три гола, но всички те бяха отменени заради засада.

През тази първа част видяхме цели седем засади на аржентинците заради рискованият начин на игра на техните опоненти, които с високо изнесена отбрана, целяха именно това, да оставят звездите на "гаучосите" в нередовна позиция.

Много спорна бе втората засада, при която се оказа, че в нередовна позиция е само частица от рамото на Лаутаро Мартинес.

С оглед първата част, едва ли някой изобщо е очаквал това, което се случи на стадион "Лусаил" само в рамките на първите седем минути от втората, а именно шокиращият обрат на Саудитска Арабия.

"Соколите" полетяха. Първо Салех Ал-Шехри се възползва от грешка в центъра на терена от аржентинските халфове и с отлично насочен удар по диагонала изравни.

И докато нещата още не изглеждаха чак толкова критични за Аржентина, то шокът стана пълен в 52-ата минута.

Салем Ал-Даусари се оказа героят, който с невероятен гол от от границата на наказателното поле изведе Саудитска Арабия напред и оформи един от най-шокиращите минути в цялата история на Световните първенства.

Аржентина се нуждаеше от доста време, за да се отърси от случилото се, а дори и след това Меси и компания трудно намираха начин да стигнат до чисто голово положения, а минутите неусетно изминаваха.

Отчаянието завладяваше аржентинските редици, а редовните 90 минути изминаха без да сме видели реална опасност пред саудитската врата, освен един удар от пряк свободен удар на Меси, който премина доста над горната греда.

И осемте минути продължение, които се оказаха с още осем отгоре, не помогнаха на аржентинците, защото в тях само един удар с глава на Алварес застраши саудитската врата, която бе бранена храбро не само от вратаря Мохамед Ал-Оуаис, но и от самоотвержените бранители пред него.