Поредна сензация на Мондиал 2022! Мароко победи големия фаворит Белгия с 2:0, записвайки първата си победа в групата. Африканците също така оглавиха класирането с 4 точки и са с огромни шансове да продължат към осминафиналите, след като в първата среща измъкнаха точка и от другия фаворит Хърватия.

Белгийците пък допуснаха историческа първа загуба от африкански тим и ше трябва да търсят добър резултат в последния мач, ако не искат да отпаднат още в групата.

В последния кръг е голямото дерби между "дяволите" и Хърватия, а Мароко среща Канада.

Още в петата минута белгийците имаха отличен шанс за гол, но вратарят на Мароко Мунир спаси удара на Миши Батшуай.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК>>>

Натискът на Белгия в първия четвърт час бе доста сериозен, но защитата на мароканците издържа на напрежението. А само за 17 минути "дяволите" изпълниха 5 корнера пред вратата на съперника си.

Мароканците пък отговориха с опасен далечен удар на Хаким Зиеш, но топката мина над вратата.

Getty Images

В 28 минута дойде и първият жълт картон в мача - получи го белгиецът Амаду Онана, който със сигурност ще пропусне третия мач в групата - срещу Хърватия заради наказание.

10 по-късно голямата звезда на "дяволите" Кевин де Бройне стреля от фаул, но ударът му мина над горната греда.

В последната минута на първото полувреме дойде и най-интересната ситуация. Мароко успя сензационно да отбележи гол, въпреки че притежава топката само в 28 процента от времето до този момент.

Попадението обаче бе отменено след консултация с VAR и спорна засада.

Така двата тима се оттеглиха при 0:0 на почивката.

Втората част започна идентично с първата - белгийците владееха много повече топката, а мароканците дебнеха на контраатака.

В 51 минута Еден Азар също пробва мерника си отдалече, но Мунир отново спаси удара. Буфал пък отговори също с опасен изстрел, пращайки топката на сантиметри от гредата на вратата, пазена от Тибо Куртоа.

След час игра капитанът на Белгия Еден Азар бе заменен, а на негово място се появи Дрис Мертенс.

Именно Мертенс в 64 минута стреля опасно, но ударът му отново бе спасен. Мачът обаче се развиваше вихрено, а положенията се редуваха и пред двете врати.

15 минути преди края Мароко успя да стигне до гол. Абделхамид Сабири изпълни по отличен начин фаул и прати топката в мрежата на Куртоа. Белгийците отново имаха претенции за засада, но този път попадението бе чисто и резултатът стана 1:0 за африканциуте.

Селекционерът на Белгия реагира светкавично и пусна в игра голямата звезда Ромелу Лукаку. Нападателят лекуваше контузия и се смяташе, че няма да вземе участие в груповата фаза, но негативният развой на срещата го принуди да се появи на терена, заменяйки Миши Батшуай.

Именно към Лукаку бяха насочени и всички центрирания на "дяволите" до края на мача, но той не успя да застраши сериозно врататата на Мароко.

Нещо повече - Хаким Зиеш вкара втори гол за Мароко, хвърляйки в екстаз хилядите африкански фенове по трибуните - 2:0.

По този начин голямата изненада за деня стана факт, като до края белгийците така и не успяха да отбележат дори почетен гол.