Националният отбор на САЩ се класира за 1/8-финалите на Мондиал 2022. В решаващ двубой от група В "янките" надвиха трудно Иран с 1:0 и спечелиха важни 3 точки, които ги изкачиха на второто място. А в следващата фаза съперник на американците ще е победителят от група А - Нидерландия.

НАЙ-ДОБРИТЕ КОЕФИЦИЕНТИ НА SESAME.BG

Двубоят бе политически най-горещият на световното, но премина без инциденти по трибуните и на терена.

В първите 20 минути САЩ бе по-активният отбор на терена и владееше топката в 70 процента от времето, докато иранците демонстрираха доста предпазлива игра. По-сериозни положения обаче липсваха.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

В 28 минута Тимъти Уеа стреля опасно с глава, но вратарят на Иран Алиреза Бейранванд спаси. 5 минути по-късно отново той отправи удар отблизо. Топката обаче мина над горната греда.

Getty Images

А логичното се случи в 38 минута. Капитанът на САЩ Кристиан Пулишич получи отличен пас от Сержиньо Дест и отблизо откри резултата - 1:0 за американците. При отбелязването на гола нападателят получи удар и остана да лежи на тревата, но лекарският екип успя да го вдигне на крака и той продължи игра. А резултатът със сигурност класира САЩ напред.

До края на полувремето Иран пробва да изнесе топката в по-предни позиции, но американците не допуснаха опасности пред вратата на Мат Търнър. Тимъти Уеа пък отбеляза втори гол за САЩ в продължението на първата част -попадението обаче бе отменено заради засада.

Така двата тима се оттеглиха за почивка при резултат, който напълно устройва САЩ.

В началото на втората част стана ясно, че голмайсторът Пулишич все пак няма да може да продъллжи и бе заменен. А селекционерът на Иран Карлош Кейрош също направи любопитна промяна, вадейки от игра легендата в нападение Азмун.

В 52 минута Иран имаше отличен шанс да изравни. Влезлият като резерва Саман Годош обаче прати от 3 метра прати с глава топката над вратата. Това бе и първият удар на Иран изобщо в мача.

10 по-късно иранците отново пропиляха златна възможност. В главната роля пак бе Годош, чийто удар мина на сантиметри от гредата.

Постепенно американците отстъпиха инициативата на съперника, като се прибраха в защита, за да пазят резултата.

В 82 минута поредната опасност пред вратата им се размина с гол. При центриране топката стигна до Карими, който обаче не успя да стреля добре и така САЩ отново оцеляха. Иранците претендираха и за дузпа, но повторенията показаха, че такава правилно не е отсъдена.

В третата минута на даденото 9-минутно продължение имаше поредна инфарктна ситуация пред вратата на "янките", но след удар с глава топката отново не успя да влезе в мрежата.

След това всичко от щаба на Иран искаха дузпа за нарушение в наказателното поле, но реферът Антонио Матеус Лаос дори не гледа ситуацията с VAR.

Taка в крайна сметка САЩ удържа крехката си преднина и спечели ключовия мач.