Сенегал победи с 3:1 домакина Катар и запази шансове за класиране на 1/8-финалите на Мондиала. Във втория мач за двата тима от група А шампионът на Африка изигра силен мач и заслужено спечели трите точки срещу шампиона на Азия.

Домакините пък отново разочароваха и записаха втора загуба, която със сигурност ще означава отпадане още в груповата фаза. Катарците са на дъното с 0 точки, а вторият мач в групата е между Еквадор и Нидерландия в 18 часа.

В първите 20 минути на двубоя липсваха сериозни положения пред двете врати, като сенегалците бяха по-активният отбор, докато домакините предпочитаха да действат на контраатаки.

ВИЖТЕ ТУК ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА>>>

И двата отбора действаха предпазливо заради огромния залог, а темпото на игра не бе особено високо.

В 24 минута дойде и първата по-сериозна опасност - Папе Гей от Сенегал стреля мощно извън наказателното поле на Катар, но топката мина на сантиметри от дясната греда.

Getty Images

10 по-късно домакините имаха сериозни претенции за дузпа. Нападателят на Катар Акрам Афиф бе съборен в наказателното поле на Сенегал, но испанският съдия Антонио Метеус Лаос не посочи бялата точка, като дори не гледа ситуацията с ВАР. Повтренията обаче показаха, че дузпата е 100-процентова и домакините могат да се чувстват ощетени от решението на рефера.

В 41 минута Сенегал успя да поведе в резултата. Шампионът на Африка излезе напред след груба грешка в отбраната на Катар, като Булайе Диа се възползва от недобре изчистена топка и с много силен удар от наказателното поле направи резултата 1:0 в полза на Сенегал.

До края на полувремето не се случи нищо интересно и именно при този резултат двата тима се оттеглиха за почивка.

Още в началото на второто полувреме сенегалците нанесоха още един удар. След изпълнение на корнер Фамара Диедиу засече отлично с глава топката и я прати във вратата на Катар за 2:0, правейки задачата на домакините изключително трудна.

Катарците пробваха да отговорят с далечен изстрел на Абделхаким Хасан в 61 минута. Топката обаче "облиза" гредата и излезе в аут.

Само минути по-късно се наложи и вратарят на Сенегал Менди да се намесва решително. Първо той опази със зрелищен плонж вратата си, а след това демонстрира отличен рефлекс след удар с глава отблизо.

В 78 минута Катар все пак стигна до попадение. Влезлият като резерва Мохамед Мунтари върна отбора си в мача след зрелищен гол с глава. Той засече центриране, най-накрая пробивайки вратаря на Сенегал Едуар Менди и намалявайки резултата до 1:2.Това бе и исторически първи гол за Катар на световни първенства.

Радостта на домакините обаче трая едва няколко минути. Опитвайки да изравнят резултата, играчите на Катар допуснаха светкавична контраатака на Сенегал, при която Бамба Диенг се разписа за 3:1 в полза на африканците. Това на практика уби интригата в двубоя.

До края липсваха нови положения и резултатът се запази, носейки заслужени 3 точки за Сенегал.