Белгия записа важна и изстрадана победа с 1:0 срещу Канада в първия си мач от Мондиал 2022. Така "дяволите" оглавиха с 3 точки група F, след като по-рано през деня Хърватия не успя да победи Мароко и завърши 0:0.

Белгийците потрепериха доста и не впечатлиха с играта си, а Канада определено може да съжалява, че не спечели поне точка. Още повече, че изпусна и дузпа.

В следващия си мач Белгия играе с мароко, а Канада среща хърватите.

ВИЖТЕ ТУК ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА>>>

Началото на срещата бе вихрено. В десетата минута след консултация с VAR съдията отсъди дузпа за "кленовите листа". Зад топката застана звездата на Канада Алфонсо Дейвис, но вратарят на Белгия Тибо Куртоа спаси удара и запази резултата 0:0.

Getty Images

В първите 15 минути на мача обаче Канада изненадващо бе по-добрият отбор на терена, отправяйки 8 удара към вратата на далеч по-именития си съперник.

Първото по-сериозно положение за Белгия дойде чак в 23-ата минута. Тогава Миши Батшуай, който води атаката на "дяволите" в отсъствието на контузения Ромелу Лукаку, стреля от опасна позиция, но в последния момент бранител на Канада успя да парира удара.

Събуждането на белгийците обаче бе за кратко, като Канада отново взе инициативата и имаше претенции за втора дузпа в 30-ата минута, но този път съдията не посочи бялата точка. Като цяло обаче първят половин час игра бе кошмарен за Де Бройне и компания.

В 40-ата минута Канада за трети път пожела дузпа. Реферът от Замбия Джани Сиказве обаче отказа да разгледа ситуацията с VAR и играта продължи. Интересното е, че това бе същият рефер, който свири края на плейофа между Мали и Тунис в 85 минута и предизвика грандиозен скандал. След случката Сиказве се оправда с това, че е получил топлинен удар и затова е действал толкова неадекватно.

Противно на логиката обаче, Белгия поведе в резултата в последната минута на първото полувреме. Миши Батшуай бе изведен срещу вратаря на Канада и бивш страж на "Лудогорец" Милан Борян и с мощен шут вкара за 1:0, отбелязвайки 27-ия си гол с националия екип.

Така "дяволите", които са полуфиналист от Евро 2020, успяха да се оттеглят на почивката с неочакван аванс от един гол.

Второто полувреме също започна ударно. Канада пробва бързо да изравни с 15-ия си удар в мача, но Джонатан Дейвид с глава прати топката близо до вратата на Белгия.

В 62 минута нервите на селекционера на "дяволите" Роберто Мартинес не издържаха и той извади от игра капитана Еден Азар, който бе един от най-слабите играчи на терена. Малко след това голмайсторът Батшуай също бе заменен, а рокадите дадоха резултат и темпото на игра сериозно спадна.

Така до края Белгия успя да удържи крехката си преднина и ликува в мач, който спокойно можеше и да загуби.