Монтана се завърна в Първа лига на България след три години отсъствие, и го направи през директния бараж срещу Дунав. Русенци изпадат след четири сезона в елита.

Отборът от второто ниво спечели с убедителното 4:1 на стадион "Славия", като попаденията дойдоха в 14 минути преди почивката.

Те напълно шокираха тима от Русе, който бе по-активен преди двойния удар, който получи.

В 29-ата минута Владимир Айтов откри с глава, въпреки че първоначално голът бе отменен. При центрирането отдясно на Тони Тасев имаше футболист на Монтана в засада, но не той игра с топката.

Консултация на Георги Кабаков с асистента му доведе до правилното решение - попадение.

В 43-ата минута Николай Цветков пусна тънък пас зад отбраната към Тасев, който елегантно елиминира вратаря и вкара - 2:0.

До първото попадение Дунав имаше две добри възможности, а през второто полувреме натисна за обрат. Но не стигна до него, а наглед трябваше да е отборът-фаворит в мача.

Монтана не бе играл състезателен двубой от март, след като Втора лига бе прекратена и тимът се готвеше за баража с контроли.

В това време пък русенци играеха срещи от Първа лига, но в положение на голяма финансова криза и проблемите бяха други в този клуб...

Интригата приключи в 68-ата минута Николай Минков наниза хубав гол от далеч, за да довърши Дунав и да му отнеме елитния статут.

В края, за десерт, с 15-ия си гол за сезона и Атанас Илиев се записа в списъка с реализатори, за да дойде почетното попадение на Фернандо Кавалканте, което едва ли е зарадвало някой в Дунав.

Монтана успя, след като два пъти изпита разочарованието да загуби бараж в последните 4 години. Първо през 2017-а именно с такъв плейофен мач тимът изпадна - 1:2 от Септември.

Преди 12 месеца дойде загубата от Витоша (Бистрица) с 0:3, което спря отбора за завръщане в елита.

Този път обаче баражът донесе радост, а не мъка за Монтана.

В събота Царско село и Септември ще определят и последния член на Първа лига за новия сезон, който започва на 7 август.

Снимка: Bulphoto