Барселона не успя да сътвори ново чудо срещу ПСЖ, както това през 2017-а и отпадна на 1/16-финалите в Шампионска лига.

Отбраната на парижани завоюва 1:1 на реванша на "Парк де Пренс" и след общ резултат 5:2 се класира за четвъртфиналите и продължава да преследва втори пореден финал в надпреварата.

За каталунците на Роналд Куман това е най-ранното отпадане от 2007-а насам, когато Ливърпул бе победител. Акцентите от днешния мач са, че испанците не успяха да пробият солидната френска отбрана, а освен това Лионел Меси вкара фамозен гол и изпусна дузпа. Попадението за парижани бе на звездата от първия мач Килиан Мбапе.

Големият герой за отбора на Маурисио Почетино обаче е бившият страж на Реал Мадрид Кейлор Навас. Костариканецът направи десетина спасявания, някои от които ще влязат във вратарските компилации на годината.

Снимка: AP/БТА

Някак символично идва и смяната на поколенията. За първи път от 16 години Лионел Меси или Кристиано Роналдо няма да е на четвъртфинал.

Срещата започна както и се очакваше - с натиск на Барселона и опити за пробиване на защитния блок на съперника. Първата добра ситуация се откри пред Осман Дембеле в 18-ата минута, но ударът му по земя бе блокиран класно от ръката на Кейлор Навас. Каталунците обаче трябваше да внимават за контрите на Килиан Мбапе, който на няколко пъти тръгна опасно с топка в крака.

Атаките на Барса продължиха и в 22-ата минута Сержиньо Дест стреля, а Навас отклони топката с лявата си ръка и я прати в гредата. След това Меси бе на сантиметри от това да вкара, но закъсня за пас от ляво.

След половин час игра испанците "се застреляха в крака". При безопасно центриране към Мауро Икарди, Клеман Ленгле го настъпи неволно и след разглеждане с ВАР съдията Антъни Тейлър посочи бялата точка. Килиан Мбапе се зае и безапелационно отново вкара на този съперник - 1:0.

В 38-ата минута Лионел Меси избуха с най-красивото си попадение от началото ан сезона. Той стреля от над 30 метра дистанция и не остави никакъв шанс на Навас, пращайки топката в горния му десен ъгъл за 1:1.

В последните мигове на първото полувреме Барса получи правото да изпълни дузпа след нарушение на Курзава срещу Гризман. Меси стреля от бялата точка и Навас направи супер спасяване, отново пращайки топката в горната греда.

В 69-ата минута Навас направи още едно фантастично спасяване, неговото девето в мача. То се случи след изпълнение на ъглов удар.

Почти цялата втора част за Барса мина с подавания на ширина и остри центрирания. Те обаче рядко биваха засичани, като Осман Дембеле бе човекът, който счупи рекорда да се разминава с тях. Така и нямаше друга идея, с която каталунците да реализират.

В последната минута на редовното време Килиан Мбапе имаше шанса да вкара втория си гол, но от непосредствена близост стреля над вратата.

Така остава мечтата на ПСЖ за първа титла в Шампионска лига, докато Барса ще трябва да преглъща бързо разочарованието и да продължава борбата в Ла Лига.