Ливърпул постигна най-великият обрат виждан някога в Шампионската лига, побеждавайки Барселона с 4:0 на "Анфийлд" в мача-реванш от полуфиналите.

След 0:3 на "Камп Ноу" и контузии на Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Наби Кейта дори в Англия не вярваха, че това е възможно. С много сърце и душа обаче, както и духът на мача от Истанбул срещу Милан, мърсисайдци шокираха каталунците, които изиграха най-слабото си полувреме през сезона след почивката.

В герои за тима на Юрген Клоп се превърнаха двама нетрадиционни играчи в заглавията на вестниците - Дивок Ориги и Жоржиньо Вайналдум, които вкараха по два гола. Холандецът влезе на почивката при резултат 0:1 и преди да стане час игра вкара две попадения, за да изравни общия резултат. Не по-малко похвали заслужава вратарят Алисон, който направи 5-6 ключови спасявания срещу Меси, Суарес и компания.

Барса във втора поредна година изживява кошмар в Шампионска лига, след като допусна обрат и срещу Рома на "Олимпико" преди малко повече от 12 месеца. Тимът изпусна куп изгодни голови положения през първото полувреме, а само при едно попадение щеше да реши всичко в сблъсъка. Лионел Меси на моменти показваше своята магия, но и взе нетрадиционно много грешни решения. Съотборниците му също бяха разкоцентрирани, особено след третия гол.

Това историята няма да го помни, защото големият победител е Ливърпул. Тимът се класира за деветия си европейски финал и втори пореден в Шампионска лига. Очаква на "Уанда Метрополитано" в Мадрид един измежду Аякс и Тотнъм.

Ливърпул започна много силно двубоя и планираният натиск от първата минута сработи. След няколко опасни атаки тимът поведе в седмата минута чрез Дивок Ориги.

Нападателят вкара на празна врата след намеса на Тер Щеген, която бе породена от удар на Джордан Хендерсън.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мърсисайдци продължиха да натискат, но следващата добра ситуация бе пред Меси, който стреля под гредата, но Алисон направи добро спасяване.

В 18-та минута домакините оцеляха след ново прекрасна намеса на стража им, който спаси опасен удар на Коутиньо по земя. Последва и неточен удар за Меси.

На другата врата в 23-та минута Тер Щеген се прояви след много силен удар на Робъртсън.

Последваха моменти на дълготрайно владение на топката от страна на Барса, както тимът правеше и на "Олд Трафорд" в четвъртфиналите. В края на полувремето Меси имаше нов шанс, но стреля встрани с удар по земя извън наказателното поле. Секунди по-късно Алисон направи трета фантастична намеса, след като Меси изведе Алба зад защитата.

Ливърпул започна вихрено и втората част и Ван Дайк имаше добър шанс в 50-та минута, когато след корнер негов удар бе спасен. В ответната атака и Алисон пак се намеси, този път след удар на Суарес.

Вторият гол за мърсисайдци дойде в 54-та минута. Александър-Арнолд се възползва от грешка на Ракитич и проби отдясно, след което центрира прострелно и топката бе засечена от връхлитащият Вайналдум - 2:0.

Две минути по-късно холандецът отново удари. След центриране на Шакири последва смъртоносен удар с глава, който не остави шанс на Тер Щеген за 3:0.

Спонтанният негативен развой шокира каталунците и те не приличаха на себе си в следващите минути. Продължаваха да грешат и рядко минаваха централната линия.

В 68-та минута обаче Алисон направи ново страхотно спасяване след удар на Меси. Там някъде Барса започна да поглежда по-смело към вратата на бразилеца.

Пълният обрат в общия резултат обаче бе завършен в 79-та минута с невиждано изпълнение. Александър-Арнолд залъга, че няма да изпълнява корнер и хвана защитата на съперника неподготвена с бързо центриране. Нищо неподозиращите каталунци само видяха как Дивок Ориги засича топката и бележи втория си гол за 4:0.

До края Барса така и не успя да осъществи опасен натиск пред бразилския страж и оставя най-разочароващата вечер в новата си история.