Ливърпул ще играе финал в Шампионската лига за трети път в последните пет сезона и общо десети в историята си.

Мърсисайдци бяха на ръба при гостуването си на Виляреал, след като изоставаха с 0:2 след безлично първо полувреме, изцяло доминирано от “жълтата подводница”, но обрат и победа с 3:2 след коренно различна втора част им осигури билет за Париж.

Мърсисайдци се класират за мача, в който ще спорят за трофея, след общо резултат 5:2. Утре вечер те ще разберат и срещу кой ще играят - втората полуфинална двойка противопоставя Реал (Мадрид) и Манчестър Сити, а първата среща на “Етихад” завърши с домакинска победа с 4:3.

Ливърпул вече има 139 гола този сезон - най-доброто постижение в клубната история досега. Виляреал пък за втори път в историята си отпада на последното стъпало преди финала на най-престижния турнир в европейския клубен футбол

Домакините напълно очаквано се впуснаха напред от първия съдийски сигнал и откриха резултата още в третата минута. Етиен Капу изпревари Анди Робъртсън при центриране на далечната греда, след което върна топката назад към Булайе Диа, а той отбеляза първия си гол в Шампионската лига - 1:0.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК>>>

Ливърпул изпитваше затруднения да пренесе играта в противниковата половина, като успя да стори това за малко по-продължително време чак в 10-ата минута, когато Робъртсън центрира от статично положение, но без успех. Още в ответната атака Дани Парехо стреля опасно от дистанция, но покрай вратата. В 13-ата минута пред Тиаго Алкантара се откри първата по-добра възможност за сметката на гостите. Испанецът обаче стреля над гредата от границата на наказателното поле.

Гостите постепенно сякаш си върнаха позагубената увереност и в 19-ата минута Александър-Арнолд даде перфектен диагонален пас към Мане, който изскочи сам срещу Руй, само за да чуе сигнал за засада.

Мохамед Салах се забърка в напрегната ситуация с Херонимо Руй, който бе сложил ръка върху топката, но египетската звезда му я отмъкна и стреля към празната врата, макар и без успех. Мачът се отвори още повече, като и двата тима си разменяха скоростни атаки и поддържаха високо темпо, но головите шансове ги нямаше след вихреното начало.

В 38-ата минута испанците поискаха дузпа след контакт между Джовани ло Селсо и Алисон Бекер. Аржентинецът бе изведен перфектно сам срещу бразилския страж, който го повали на тревата, но също така игра с топката. Съдията прецени, че нарушение няма.

Точно пет минути преди почивката Виляреал върна всичко в начална позиция. Етиан Капус майсторско центриране от аут линията намери Франсес Коклен, който пък надскочи Александър-Арнолд и с глава удвои - 2:0.

През първото полувреме гостите имаха едва три докосвания в противниковото наказателно поле - най-малко от всичките им изиграни мачове досега през сезон 2021/2022.

Още в началото на вторат част Александър-Арнолд центрира от фаул към Мане, който обаче не засече топката добре. В 55-ата минута десният защитник на Ливърпул бе съвсем близо до гол след шут от 30 метра, който се отби в защитник и след това кацна на напречната греда. След подновяването на играта гостите доминираха изцяло, а междувременно Диого Жота бе заменен от Луис Диас.

След малко повече от час игра Фабиньо материализира превъзходството на мърсисайдци, след като получи пас от Мо Салах и с удар от малък ъгъл прати топката между краката на Руй, който определено можеше да се намеси далеч по-добре - 2:1. Диас бе близо до изравняване в 65-ата минута, но Раул Албиол го спря със сетни сили. Само минутка по-късно колумбиецът направи 2:2 след гол с глава от няколко метра, като Руй пак не се намеси блестящо.

Четвърт час преди края обратът стана факт. Садио Мане надбяга трима защитници в жълто, отне топката точно от крака на Руй, след това елиминира още един бранител и на празна врата вкара за 3:2.

В заключителните десет минути испанците нямаха сили за абсолютно нищо, а освен това останаха и в намален състав след изгонването на героя от първото полувреме - Етиен Капу.