"Славия" елиминира отбор в Европа след 22 години, като победи и в реванша финландския "Илвес" (Тампере) с 2:1.

Общият резултат е 3:1 за "белите" след 1:0 като гост преди седмица. Така отборът с треньор Златомир Загорчич отива във втория кръг на Лига Европа и ще срещне именития хърватски "Хайдук".

Мачовете са в следващите две седмици, като на 26 юли българският отбор е гост, а на 2 август приема хърватите.

Силна подкрепа от трибуните беляза реванша на стадион "Васил Левски", решен с два гола на Галин Иванов.

Агитката на "Славия" не спря да пее и оказа необходимото влияние върху мача, контролиран и без това от отбора в бяло.

Първото полувреме бе белязано от припряни действия и на двата отбора и сгрешени пасове, но "Славия" видимо бе далеч по-адекватният състав.

Първата добра възможност се откри пред Георги Йомов още в третата минута, но той не успя да засече добра топка.

Единственият добър шанс пред "Илвес" за полувремето бе пред централния нападател Нубиси след грешен пас на Димитър Велковски. Ударът на африканеца не се получи.

Момчил Цветанов и Йомов бяха най-активните в състава на "белите".

Двамата комбинираха добре в 31-а минута, но защитник в жълто се намеси страхотно непосредствено пред вратата.

Снимка: Bulphoto

Логичното се случи в 36-а минута. След хубава постепенна атака топката се озова в Галин Иванов и от точката за изпълнение на дузпа той изстреля точен шут по земя - 1:0.

"Славия" игра перфектно в отбрана през първата част.

В 55та минута "Илвес" изравни с първото си чисто положение за гол. След перфектен извеждащ пас Нубиси се озова сам срещу вратаря и с първото си докосване от воле стреля неспасяемо.

В ответната атака обаче Галин Иванов прониза финландците за втори път. Крилото страхотно проби през центъра и с прецизен шут прати топката под гредата - 2:1.

В 65-а минута Цветанов центрира точно към Йомов, но топката се оплете във външната страна на мрежата.

Същата ситуация се повтори 10 минути по-късно, но с други изпълнители. Шоколаров към Галин Иванов и - отново аут.

"Славия" доигра мача с настроение и не даде на съперника никакви шансове. Имаше време да влезе на терена и 16-годишният Филип Кръстев, най-млад дебютант в европейски двубой в клубната история.

Съвсем заслужено, 22 години след последния елиминиран противник в Европа, "Славия" отново го направи.

Тогава това бе "Инкарас" (Литва), а сега - финландците от "Илвес".